Bulgaristan ile Makedonya Arasında Gerginlik

Bulgaristan ile Makedonya Arasında Gerginlik

Makedonya'nın Başkenti Üsküp'te 1928 Yılında Ölen Bulgar Komitacı Mara Buneva'nın Mezarı Başında Bugün Anma Töreni Sırasında Maskeli 30 Kişilik Bir Grubun Bulgar Vatandaşlarına Saldırması Bulgaristan ile Makedonya Arasında Gerginlik Oluşturdu.

Bulgaristan ile Makedonya Arasında Gerginlik

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 1928 yılında ölen Bulgar komitacı Mara Buneva'nın mezarı başında bugün anma töreni sırasında maskeli 30 kişilik bir grubun Bulgar vatandaşlarına saldırması Bulgaristan ile Makedonya arasında gerginlik oluşturdu.

Üsküp'teki saldırıyla ilgili Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, akşam saatlerinde bir açıklama yaptı. Bakanlık sözcüsü Dümitır Tsançev, Üsküp'teki olayın Makedonya'da belirli çevrelerin Bulgaristan'a karşı propaganda girişimlerine devam ettiğinin kanıtı olduğunu belirterek, Makedonya'daki bazı çevrelerin geçmişin ruhuyla yaşamak ve Avrupa değerlerine kapalı kalmayı tercih ettiklerinin bir göstergesi olduğunu kaydetti. Dışişleri sözcüsünün yaptığı açıklamada, meydana gelen olayın son zamanlarda Makedonya basınında yer almaya devam eden Bulgaristan karşıtı yazıların bir sonucu olduğu vurgulandı. Ayrıca açıklamada, 1999 yılında Bulgaristan ile Makedonya arasında imzalanan deklarasyonda, iki ülkenin diğerine karşı propaganda girişimlerinde bulunmayacağını taahhüt ettiği hatırlatılarak, bu deklarasyona uyulması istendi. Bulgar basınıysa, maskeli grubun Bulgarlara sopa ve taşlarla saldırdığını ve çok sayıda yaralının olduğunu belirtirken, Üsküp'teki Bulgaristan Büyükelçiliği etrafındaki polis korumasının artırıldığını duyurdu.

Üsküp'te Bulgar vatandaşlarının dövülmesi olayıyla ilgili 8 Ocak Pazartesi günü Makedonya'nın Sofya Büyükelçisi Abdiraman Aliti'nin dışişlerine çağırılacağı ifade edildi.

(ND-OYK-OYK-RO-D)