Bulgaristan'da Türk Konsorsiyumu Tarafından Otoban Yapılacak

Bulgaristan'da Türk Konsorsiyumu Tarafından Otoban Yapılacak

Bulgaristan'da Türk Konsorsiyumu Tarafından İnşa Edilecek Ülkenin En Büyük Otobanlarından Biri Olan Lülin'in Temeli Başbakan Sergey Stanişev Tarafından Atıldı.

Bulgaristan'da Türk Konsorsiyumu Tarafından Otoban Yapılacak

Bulgaristan'da Türk Konsorsiyumu tarafından inşa edilecek ülkenin en büyük otobanlarından biri olan Lülin'in temeli Başbakan Sergey Stanişev tarafından atıldı.

Türk konsorsiyumu MAPA-Cengiz tarafından geçtiğimiz günlerde ihalesi kazanılan otobanın temel atma törenine Bulgaristan Başbakanı Stanişev'in yanı sıra Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Gücük de katıldı. Maliyeti 142 milyon Euro civarında olacağı bildirilen inşaatın yüzde 75'inin Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yapısal Politikalar Aracı (İSPA) Programı çerçevesinde karşılanacağı kaydedilirken, geri kalan yüzde 25'in de bütçeden ayrılacağı bildirildi. Toplam uzunluğunun 19 kilometre olacağı ifade edilen otobanda 25 köprü, 3 tünel ve 6 tane de viyadüğün yer alacağı vurgulandı. Başbakan Stanişev temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Lülin Otobanı'nın inşasıyla 4 numaralı Avrupa Yol Koridoru üzerinde insan ve mal sevkıyatının kolaylaşacağını ve bunun da başkent Sofya'daki trafiği rahatlatacağını belirtti.

Başkent Sofya'ya yapılacak çevre yolu niteliğindeki Lülin Otobanı'nın 2009 yılında hazır olması öngörülüyor.

(ND-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA