Bulgaristan Cumhurbaşkanı Pırvanov, Tartışmalı Yasayı İmzaladı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Pırvanov, Tartışmalı Yasayı İmzaladı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Ülkede Yoğun Tartışmaların Ardından Parlamentodan Geçen ve Türkiye'de İkamet Eden Bulgaristan Göçmenlerinin Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Seçimlerinde Oy Hakkını Kısıtlayan Kararnameyi Eleştirdi, Ancak Veto Etmeyip İmzaladı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Pırvanov, Tartışmalı Yasayı İmzaladı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, ülkede yoğun tartışmaların ardından parlamentodan geçen ve Türkiye'de ikamet eden Bulgaristan göçmenlerinin Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili seçimlerinde oy hakkını kısıtlayan kararnameyi eleştirdi, ancak veto etmeyip imzaladı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Pırvanov, AP milletvekili seçimlerini düzenleyen yasayı imzaladı. Pırvanov, sözkonusu yasanın tüm Bulgar vatandaşlarına AP milletvekili seçimlerinde aynı derecede hak sağlamadığını belirterek, diğer Avrupa ülkelerinde ikamet şartı arandığını, ancak her ülkenin kendisine has anayasal gelenekleri olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı basın merkezi aracılığı ile duyurulan Pırvanov'un açıklamasında, AP milletvekili seçimleri ile ilgili düzenlemeleri içeren kanunun çifte standart uygulandığı şüphesi bıraktığı kaydedilerek, Bulgaristan vatandaşlarının ikiye bölündüğü izlenimini de oluşturduğu vurgulanıyor. Pırvanov, "Bir demokratik ve hukuk devletinde, vatandaşların anayasal hakları üzerinden siyasi çıkarlar elde edilmesi doğru değil" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan Parlamentosu, Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaşlığa sahip olan Bulgaristan göçmenlerinin AP milletvekili seçimlerinde oy kullanmasını engelleyen yasanın kabulünden sonra, üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH), yasayı protesto ederek parlamentoyu terk etmişti. Bulgaristan'da yoğun tartışmalara neden olan ve Türkiye'deki göçmen derneklerinden de tepki çeken seçim yasası, AB üyesi ülkelerde ikamet etmeyen Bulgaristan vatandaşlarına oy kullanmaları için, seçim gününden 3 ay öncesinde ülkede ikamet etmeleri şartı getiriyor.

Eski başbakanlardan İvan Kostov'un Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) Partisi ile ırkçı ve aşırı milliyetçi Ataka Partisi milletvekilleri tarafından gündeme getirilen yasa değişikliği teklifi 55'e karşı 111 oyla kabul edilmişti.

(ND-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA