Buenos Aires: Arjantin Rafsancani'nin Yakalanmasını İstedi

Buenos Aires: Arjantin Rafsancani'nin Yakalanmasını İstedi

Bir Arjantin Mahkemesi, 1994'te Başkent Buenes Aires'te Yahudi Yardım Kuruluşunun Bombalanmasından Sorumlu Tutulan İran Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve İranlı Üst Düzey Yetkililerin Yakalanmasını İstedi.

Buenos Aires: Arjantin Rafsancani'nin Yakalanmasını İstedi

Bir Arjantin Mahkemesi, 1994'te başkent Buenes Aires'te Yahudi yardım kuruluşunun bombalanmasından sorumlu tutulan İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve İranlı üst düzey yetkililerin yakalanmasını istedi.

Yargıç Rodolfo Canicoba Corral, İran eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin yakalanmasını istediklerini ve İran Hükümeti'ne Uluslararası Polis Örgütü İnterpol aracılığıyla aranması talebinin iletildiğini açıkladı. Rafsancani ve İranlı üst düzey yetkililer, görev yaptıkları süre içinde Arjantin'deki bir Yahudi yardım kuruluşunun bombalanması emrini verdikleri iddiasıyla Arjantin'de yargılanıyorlardı.

Arjantin'in başkenti Bounes Aires'te 18 Temmuz 1994 tarihinde bir Yahudi yardım kuruluşu bombalanmış, olayda 85 kişi hayatını kaybetmiş, 300 kişide yaralanmıştı. Saldırıda o dönem İran Cumhurbaşkanı olan Rafsancani, üst düzey İranlı yetkililer ve Hizbullah sorumlu tutuluyordu.

Kaynak: İHA