ASBEG, Bucakalan Mağarası İle İlgili Raporunu Akseki Kaymakamlığı'na Gönderdi
Haberler » Yerel » ASBEG, Bucakalan Mağarası İle İlgili Raporunu Akseki Kaymakamlığı'na Gönderdi - Haberler

ASBEG, Bucakalan Mağarası İle İlgili Raporunu Akseki Kaymakamlığı'na Gönderdi

Bucakalan Mağarasına 21-24 Nisan tarihleri arasında iniş yapan Anadolu Speleoloji Grubu (ASPEG) mağara hakkında hazırladığı raporu Akseki Kaymakamlığına gönderdi.

ASBEG, Bucakalan Mağarası İle İlgili Raporunu Akseki Kaymakamlığı'na Gönderdi

Akseki Bucakalan Köyü yakınlarında bulunan 345 metre derinliğe sahip Bucakalan Mağarasına 21-24 Nisan tarihleri arasında iniş yapan Anadolu Speleoloji Grubu (ASPEG) mağara hakkında hazırladığı raporu Akseki Kaymakamlığına gönderdi.

Türkiye'nin en uzun tek inişine sahip mağarasına ilk kez Türkiye'den bir ekibin eğitim ve araştırma amaçlı iniş yaptığı belirtilen raporda, araştırma ve incelemeye 15 kişinin katıldığı ifade edildi. Raporda şu görüşlere yer verildi:

"Doğrudan Bucakalan ve çevresine yönelik yapılmış jeolojik incelemelere ve bilgilere ulaşılamamıştır. Bununla birlikte Akseki Polyesine ait genel jeolojik bilgilerin bulunduğu aşağıdaki link alanın genel jeolojik yapısının anlaşılması açısından yararlı olabilir.

Bucakalan Mağarası'nın faunası incelendiğinde, mağara içerisinde Yarasa(Chiroptera), Mağara örümceği (Aranea), Mağara kelebeği (Lepidoptera) Mağara sineği (Diptera) ve Mağara çekirgesi (Rhapdihoporidae) tespit edilmiştir. Özellikle -100 m ye kadar mağara çekirgesinin gözlenmesi bu grup açısından ilk kez karşılaşılmıştır. Mağara girişinin çevresinde de çok sayıda iri siyah renkte gastropodlarla (salyangoz) rastlanmıştır. "

Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren, yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde Akseki'de bulunan bir çok mağarada yeni araştırmalar yapacaklarını, daha sonra elde edilecek bulgular ve bilgiler ile Akseki bölgesindeki mağaraları kitap haline getirerek buraları turizmin hizmetine sunacaklarını söyledi.

- ANTALYA

Kaynak: AA

Manşet

Haberler