Buca'da 29 kişi, belediye başkanının şikayeti üzerine rüşvet iddiası ile gözaltına alındı

Buca'da 29 kişi, belediye başkanının şikayeti üzerine rüşvet iddiası ile gözaltına alındı

Buca İlçe Belediyesi'nin, savcılığa yaptığı başvuru üzerine başlatılan rüşvet soruşturmasında, Buca Belediyesi Ruhsat ve Denetleme Şube Müdürlüğü'nde görev yapan müdür ile memurların da aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı.

Buca'da 29 kişi, belediye başkanının şikayeti üzerine rüşvet iddiası ile gözaltına alındı

Buca İlçe Belediyesi'nin, savcılığa yaptığı başvuru üzerine başlatılan rüşvet soruşturmasında, Buca Belediyesi Ruhsat ve Denetleme Şube Müdürlüğü'nde görev yapan müdür ile memurların da aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı. Rüşvete bulaşanların cezalandırılmasını isteyen Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, memurlara rüşvete tenezzül etmemeleri için maaşlarının yarısı kadar zam yaptığını ama engel olamadığını açıkladı.

Buca Belediyesi Ruhsat ve Denetleme Şube Müdürlüğü görevlilerinin bazı işyerlerinin ruhsatlarında usulsüzlük yaptığı yönündeki vatandaşlardan gelen şikayet üzerine, Belediye Başkanı Cemil Şeboy'un talimatıyla inceleme başlatıldı. Belediye Teftiş Kurulu Müdürlüğü'nün incelemesinde, bazı evraklarda usulsüzlük yapıldığının belirlenmesi üzerine olay İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirildi.

Savcılık talimatıyla konuyla ilgili araştırma başlatan, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları evrak incelemesi ve teknik takibin ardından sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Operasyonda, belediyede şube müdürü olarak görev yapan R.G., denetim memurları S.Ç., L.Ö. ile A.Ç'nin yanı sıra, harita müdürü, imar TUS müdürü, imar müdürlüğü memuru ve eski imar müdürü, 3 aracı ve 18 işyeri sahibi yakalayarak gözaltına alındı.

Belediye görevlilerinin, ruhsat için başvuru yapan kişilere eksiği olmamasına rağmen zorluk çıkarmadıkları, eksiği bulunan işyerlerine sahte raporlar düzenledikleri ve haksız menfaat temin ettikleri, kontrol mekanizmalarını düzenli çalıştırmadıkları, pürüzlü veya zorluk çıkardıkları dosyaları belediye dışında takipçilik yapan bazı kişilere yönlendirerek bu kişilerle işbirliğine gittikleri ve sağladıkları kazancı paylaştıkları iddia edildi. Belediyenin 2007 kayıtlarının incelendiğinde, 150 ruhsat dosyasında usulsüzlük saptandığı iddia edildi.

''Örgütlü olarak sahtecilik ve usülsüzlük yapmak suretiyle rüşvet alıp, vermek, rüşvete aracılık, irtikap, haksız kazanç elde etmek, görevi kötüye kullanmak'' suçlarından gözaltına alındıkları bildirilen zanlıların sorgularının sürdüğü bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, iletilen şikayetler üzerinde titizlikle durduklarını, bununla ilgili uygulamaları daha önce sergilediklerini belirterek, ''Bundan 3 buçuk ay evvel bazı olumsuz konular kulağıma geldi. Ben de teftiş heyeti müdürlüğümüzden konuyla ilgili soruşturma yapmasını istedim. Çalışmalar neticesinde bazı suç unsurları saptadık. Sonra kaymakamlıktan ilgili memurlara yargılama izni alarak dosyayı tamamlayıp savcılığa gönderdik. Şuan konu savcıda. Yargı, sorumlular hakkında en doğru kararı verecektir.'' dedi.

Suça karışan memurlarının cezalandırılmasını isteyen Cemil Şeboy, "Çünkü bakın İzmir'de ilk defa ben memurlarla bir toplu sözleşme yaptım yani onların aldığı paranın az olduğuna geçinemediklerine inanıyordum onun için 300 milyon lira ilave para verdik. Neden? böyle yollara sapmasınlar diye, ama maalesef insanoğlu doyumsuz oluyor. Yanlış yapanlar da cezalarını çekecekler." diye konuştu.

Kaynak: CHA