TSK'da Görevini Tamamlayan 1960 Model Tank, Dalış Turizmi İçin Batırılacak

TSK'da Görevini Tamamlayan 1960 Model Tank, Dalış Turizmi İçin Batırılacak

TSK'da görevini tamamlayan bir tank, Türkiye'nin önde gelen dalış merkezlerinden Kaş'ta, dalış turizmi için batırılacak. 45 ton ağırlığındaki 1960 model tank, Konya'dan getirildi.

Türkiye'nin önde gelen dalış merkezlerinden Antalya'nın Kaş İlçesi'nde bir tank, dalış turizmi için batırılacak. Daha önce batırılan gemi ve uçağın ardından şimdi de bu tank, turizme hizmet edecek.

1960 MODEL TANK 45 TON AĞIRLIĞINDA

Dalış turizmini geliştirmek amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden sağlanan ABD yapımı tank, 45 ton ağırlığında 1960 model. Görev süresi tamamlanan ve 4 personel taşıyabilen tankın üzerinde 105 milimetre top yer alıyor.

KONYA'DAN KAŞ'A GETİRİLDİ

Büyük bir vinçle eski Kaş Yat Limanı'na indirilen tank, uzman dalgıçlar tarafından balonlarla su yüzeyine taşınacak. Tank, bir tekne yardımıyla Kaş'ın yaklaşık 1,5 mil açıklarındaki Güvercin Adası Bölgesi'nde batırılacak.

DENİZİN ALTI SAVAŞ MÜZESİ GİBİ!

Kemer'de 1917 yılında Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul tarafından batırılan Paris 2 batığı, Antalya Yat Limanı açıklarında 1942 yılında batırılan St. Didier Fransız savaş gemisi ile Manavgat'ta yer alan 1944 yılında batmış olan B-24 ABD savaş uçağı da yıllardır dalış turizminin hizmetinde.

2008 yılından sonra Antalya sularında 3 gemi ve 1 uçak daha batırıldı. Kaş açıklarında 2011 yılında da 50 yıllık Sahil Güvenlik botu batırıldı. Kıbrıs Barış Harekatı'nda da kullanılan ve 1998 yılında hurdaya ayrılan Dornier tipi savaş uçağı ise 2012 yılında ise Antalya Yat Limanı açıklarında turizm için batırılmıştı.