Bu Sözler Ne Anlama Geliyor?

Bu Sözler Ne Anlama Geliyor?

Erdoğan'ın terör örgütüne yönelik sert mesajları gündeme damgasını vurdu. Uzmanlar bu konuşmayı analiz ettiler.

Bu Sözler Ne Anlama Geliyor?
15.08.2011 21:53 | Son Güncelleme: 15.08.2011 22:04

Başbakan, "bıçak kemiğe dayandı, faturası ağır olacak" derken ne demek istemişti?

Ve ramazan ayı sonrasının milad olacağının altını çizerken terörle mücadelede yeni bir dönemin başlayacağını mı ilan ediyordu?

İşte uzmanların yorumlarıyla Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının analizi..

Mehmet Yeğin - Araştırmacı

Bunlar kararlılık ifadeleri hükümetin yürütmenin en yetkili ağızdan bir kararlılık ifadesi duyduk. Bunu biz devletin, kendi vatandaşını, bölgede bulunan halkı, burada bulunan belki kamu görevlilerini koruyacağına dair bir teminat olarak görüyorum.

Mesut Ülker - Terör Uzmanı

Artık tahammül sınırım bitti. Bundan sonra meselenin güvenlik boyutu ile alakalı biraz daha ağırlık verileceği noktasında yoksa diğer açılımların bitirileceği anlamında değil. Mesele çok boyutlu olarak yoğun bir şekilde devam ettirilecek.

Peki Başbakan ramazan ayı sonrasını işarete eden bu sözleriyle ne demek istedi?

Mesut Ülker - Terör Uzmanı

Orada kültür vurgusu da yapmıştı. Bizim kültürümüzde her ne olursa olsun kurşun sıkılmaz. Ramazan sonuna kadar miladının verilmesi süreç içerisinde aktör olanların bir kez daha düşünmesi diye değerlendirilmesi gerekir.

Mehmet Yeğin - Araştırmacı

Başbakan Ramazan sonrası demekle hükümetin tavrının devletin tavrının PKK'nın ve PKK benzeri yapılanmaların tavrından çok farklı olduğunu da ortaya koymaya çalışıyor. Başbakan burada. Özellikle Ramazan gibi bölge halkının tüm Türkiye'nin belki gerçekten hassasiyetlerinin olduğu bir dönemde devletin böyle bir operasyonu düzenlememesinin çok ciddi bir fark olduğunu göstermeye çalışıyor.

Kaynak: Haberler.Com

title