Özel Gökçeada Rum İlkokulu'nda Sadece 2 Öğrenci Okuyor

Özel Gökçeada Rum İlkokulu'nda Sadece 2 Öğrenci Okuyor

Özel Gökçeada Rum İlkokulu'nda Sadece 2 Öğrenci Okuyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Çanakkale'de geçtiğimiz yıl yaklaşık yarım asır sonra 4 öğrenciyle yeniden açılan Özel Gökçeada Rum İlkokulu'nda öğrenci sayısı 2'ye düştü.

Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'ne bağlı Zeytinli Köyü'nde, geçtiğimiz yıl yaklaşık yarım asır sonra 4 öğrenciyle yeniden açılan Özel Gökçeada Rum İlkokulunda öğrenci sayısı 2'ye düştü. Yeni kayıt yaptıran öğrenci olmadığından, okulda bu yıl sadece 2 kardeş eğitim görecek.

1964'TE KAPANMIŞTI

Zeytinli Köyü'nde, 1951 yılında Aya Todori ismiyle eğitime başlayan okul, 1964 yılında kapatılmıştı. Gökçeada'da yaşayan Anna Koçumal'ın girişimleri sonucu, geçtiğimiz yıl okul, eski binasında tadilat yapılarak yeniden açıldı.

ÖĞRENCİ SAYISI 2'YE DÜŞTÜ

Paraşkevi Berber Katakalos'un müdürlüğünü yaptığı okulda Musa Avcı (5), Dimitri Kalpas (6), Sofia Avcı (8) ve Kaan Kaleci (10) isimli öğrenciler eğitim gördü. Okulun ikinci yılında ise öğrenci sayısı 2'ye düştü.

Öğrencilerden Kaan Kaleci, ilköğretim eğitimini tamamlayarak okuldan mezun oldu. Ancak Gökçeada'da açılması planlanan orta okul inşaatı eğitim yılına yetişmeyince, Kaleci eğitimine devam etmek için İstanbul'a gitti. Dimitri Kalpas adlı öğrenci ise okuldan kaydını aldırdı.

BU YIL SADECE 2 ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERECEK

Yaklaşık yarım asır sonra geçtiğimiz yıl kapılarını 4 öğrenciyle açan Özel Gökçeada Rum İlkokulu (Aya Todori İlk Mektebi) bu yıl sadece 2 öğrenciye eğitim verecek. Musa (6) ve Sofia Avcı (9) adlı öğrenciler, eğitimlerine bu okulda devam edecek. Sofia ve Musa, yeni eğitim yılının ilk gününde çantalarıyla okullarına gelerek eğitime başladı.

Özel Gökçeada Rum İlkokulu'nda Sadece 2 Öğrenci Okuyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title