Bu Okulda, Geleceğin Başarılı Sporcuları Yetişiyor

Bu Okulda, Geleceğin Başarılı Sporcuları Yetişiyor

02.02.2014 10:07 | Son Güncelleme: 02.02.2014 10:07
Bu Okulda, Geleceğin Başarılı Sporcuları Yetişiyor

Atatürk Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Aydın Doğan Özel İlköğretim Okulu'nda yetenekli öğrenciler kayaktan tenise, eskrimden satranca kadar bir çok dalda geleceğin sporcusu olmayı hedefliyor.

Atatürk Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Aydın Doğan Özel İlköğretim Okulu'nda yetenekli öğrenciler kayaktan tenise, eskrimden satranca kadar bir çok dalda geleceğin sporcusu olmayı hedefliyor. Öğrenciler hafta sonlarında ve yarıyıl tatili boyunca da verilen kayak dersleriyle milli takıma girmeye hazırlanıyor.

Atatürk Üniversitesi kampüsü içinde bulunan Aydın Doğan Özel İlköğretim Okulu'nda ana sınıfı, ilk ve ortaokulda toplam 367 öğrenci eğitim-öğretim görüyor. Atatürk Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Aydın Doğan Özel İlköğretim Okulu'nda idarecilerle birlikte 39 öğretmen 18 kişilik dersliklerde eğitim veriyor. Temel derslerin yanında kültürel ve spor faaliyetlerinde yetiştirilen öğrencilerin kayaktan tenise, eskrimden satranca kadar bir çok dalda başarıları bulunuyor.

Atatürk Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Aydın Doğan Özel İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Emre Tarakçı, 6 yaşından beri eskrim yapıyor. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren ve 43 madalyası bulunan Emre Tarakçı'nın takım ve ferdi olarak dünya üçüncülükleri bulunuyor. Türkiye'de ve Avrupa'da eskrim erkek Epe Yıldızlar klasmanında yer alan en genç sporcu olan Emre Tarakçı, milli takıma girip olimpiyatlara katılmak istiyor.

DERSLERİNDE DE BAŞARILI

Web sitesi tasarım projesinde de bir madalyası bulunan derslerinde de çok başarılı olduğunu, ileride elektrik- elektronik mühendisi olmak istediğini söyleyen Emre Tarakçı "Eskrimde aksiyon var. Refleks gerektiren bir spor. Anında karar verip rakibine anında uygulamak gerekiyor. Küçümlüğümden beri oynuyorum ve çok seviyorum. İleride iş hayatımın yanında eskrime devam etmeyi düşüyorum" dedi.

SANTRAÇ ŞAMPİYONU KIZ, BAŞBAKAN OLMAK İSTİYOR

Aynı okulda 8'inci sınıf öğrencisi olan Perçem İlke Akova da, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği okullararası satranç şampiyonasında 3 yıldır birinciliği kimseye kaptırmıyor. Aynı zamanda iyi bir tenisçi olan Akova'nın bu alanda da çok sayıda madalyası ve kupası bulunuyor. Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavında (TEOG) tüm soruları cevaplandırdığını, sadece bir yanlışı olduğunu söyleyen Perçem İlke Akova, satranç oynamayı babasından öğrendiğini belirtti. Küçükken atomlara ilgisi olduğunu, Kuantum fiziğiyle ilgilendiğini bildiren Akova, satrancın kendisi için bir tutku olduğunu ondan asla vazgeçmeyeceğini söyledi. İlke Akova şunları anlattı:

"Babam sayesinde önce taşları tanıdım. Daha sonra her taşa komuta etmem gerektiğini öğrendim. Satranca bu şekilde başladım. Turnuvadaki rakiplerim çok başarılıydı ama, ben de yıllardır oynadığım için kazandım. Dünya genelindeki satranç şampiyonalarına katılmak istiyorum. Yaklaşık 4 yıldır tenis oynuyorum. Bu dalda da madalyalarım var. İleride Başbakan olmak istiyorum." 

'MARKA OKUL OLMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Okul müdürü Hasan Soylu ise, misyonlarının geleceğin bilim adamları ve sporcularını yetiştirmek olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Okulumuz sadece Erzurum'da değil Türkiye'de marka olmaya çalışan bir okul. Marka olmak adına elimizden geleni bütün ciddiyetimizle yapıyoruz. Çocuk eğitimi dünyanın en ciddi işi. Evlatlarımızı geleceğe hazırlarken, hem zihinsel hem bedensel gelişimlerini göz önüne alarak bu alanların tamamında özgüven duygusuyla beraber eğitim veriyoruz. Gerek eğitim, gerek spor, gerek kültürel alanlarda evlatlarımız başarılara doymuyor. Ekip çalışmasıyla bu başarıları elde ediyoruz. Bize bu fırsatı sunan herkese teşekkür ediyorum." - Erzurum

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title