Bu Kütüphanenin Müdavimleri Okumayı Bilmiyor
Haberler » Güncel » Bu Kütüphanenin Müdavimleri Okumayı Bilmiyor - Haber

Bu Kütüphanenin Müdavimleri Okumayı Bilmiyor

Amasya Üniversitesi, çocuklara kitap sevgisini aşılamak için farklı bir çalışmaya imza attı.

CİHAN OKUR - Amasya Üniversitesi, çocuklara kitap sevgisini aşılamak için farklı bir çalışmaya imza attı.


Üniversite bünyesinde okuma yazma bilmeyen çocuklar için kurulan kütüphanede, 4-6 yaş arası çocuklar, eğitici oyunlar oynayıp kütüphaneyle tanışarak, kitap sevgisi kazanıyor.


Çocukların televizyona ve teknolojik aletlere gösterdiği ilgiyi okumaya çevirmek amacıyla açılan, masal ve çizgi film kahramanlarının figürleriyle tasarlanan kütüphanede, oyun parkuru, maketler ve 5 bin materyal bulunuyor.


Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kütüphanedeki kitapların çocuklara göre seçildiğini, mekanın çocuklara göre tasarlandığını söyledi.


Çocukların eğlenerek kitap okuma sevgisi kazanmalarını, dijital bağımlılıktan uzak kalmalarını amaçladıklarını vurgulayan Orbay, şunları dile getirdi:


"Üniversitemiz bünyesinde çocuk kütüphanemizi açmış bulunuyoruz. Bu kütüphaneyi açma amacımız, çocuklara anaokulu çağında kitap okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu alışkanlığı kazandırmak, oldukça zor olmaktadır. Ayrıca okul öncesi programında olan öğrencilerimiz, gelen öğrencilerimize hizmet vermektedir. Bu hizmet sadece kitap alıp, vermekle sınırlı değildir. Çocuklarımıza değerler eğitimi kapsamında, doğa sevgisi, insan sevgisi ve vatan sevgisi gibi konularda eğitim verilmektedir. Son zamanlarda kütüphanemize olan ilgi artmaktadır, bu da bizi ziyadesiyle mutlu etmektedir. Kütüphanemiz halka açıktır, bütün çocuklarımızı kütüphanemize bekliyoruz."


Kütüphanede oyun oynamak serbest


Çocuğun okuma alışkanlığı kazanması için ailelerin de okuması gerektiğini vurgulayan Orbay, şunları kaydetti:


"Bu kütüphanenin bir özelliği de burada oyun oynamak serbest. Tabii ki burada oynanan oyunlar, öğrenmeye yönelik oyunlardır. Bu kütüphanenin müdavimleri, genellikle okul öncesi eğitim alan okuma yazma bilmeyen öğrencilerimiz. Burada bulunan kitaplarımız, genelde görsellerle zenginleştirilmiş kitaplar. Buraya gelen veli ve öğretmenler, çocuklara kitapları okuyarak anlatmakta ve onları okumaya özendirmektedir. Kütüphanemizin müdavimleri, şimdi okuma yazma bilmiyor ancak önümüzdeki yıllarda öğrenecekler ve çok sıkı bir kitap okuyucusu olacaklar."


Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kandemir ise okuma alışkanlığının küçük yaşta kazandırılması bilinciyle hareket ettiklerini ifade etti.


Kandemir, "Amacımız eğitimi, bir sosyal kültür haline getirmektir. Bazı alışkanlıklar sonradan kazanılmıyor, küçük yaşlarda kazanılan alışkanlıklar daha kalıcı oluyor. Bugün burada kütüphane alışkanlığı kazanan çocuklarımız eminim ki bir ömür boyu kitaplarla iç içe olacaktır." dedi.


Kütüphaneden yararlanan minikler, kütüphaneyi çok sevdiklerini söylerken, veli ve öğretmenler de çocukların kütüphaneyi tanımaları, kitap sevgisi kazanması için güzel bir çalışma olduğunu dile getirdiler.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: Bu Kütüphanenin Müdavimleri Okumayı Bilmiyor

Manşet

Haberler