Bu Koşuda 'Sevgi' Kazandı

Bu Koşuda 'Sevgi' Kazandı

Bu koşuda 'sevgi' kazandı Tekirdağ'da "47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu" düzenlendi Belediye Başkanı'da downlu bireyler ile koştuTEKİRDAĞ - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Tekirdağ şubesi işbirliğinde Süleymanpaşa sahilinde...

Bu koşuda 'sevgi' kazandı
Tekirdağ'da "47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu" düzenlendi
Belediye Başkanı'da downlu bireyler ile koştu

TEKİRDAĞ - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Tekirdağ şubesi işbirliğinde Süleymanpaşa sahilinde "47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu" düzenlendi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da down sendromlu bireyler ile koşuya katılarak onların sevinçlerine ortak oldu.
Çok sayıda down sendromlu birey ve ailelerinin katıldığı etkinlikte, downlu gençler koşu başlamadan önce çalan müzikler eşliğinde dakikalarca dans ederek eğlendi. Daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bir konuşma yaptı.
Başkan Albayrak, downlu olmanın bir farklılık olmadığını vurguladığı konuşmasında, "Hep beraber olduğumuz ve bütün eğitimini beraber tamamladığımız ve bizden farklı olan kısmı ise bu gençlerin kalplerinde hiçbir kötülük olmaması, yüzlerinin devamlı gülmesi, bizim zaman zaman yaptığımız yanlışlıkları onların yapmaması, belki onların bir farkı ama onlara avantaj sağlıyor" diye konuştu.
"Downlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir"
Down sendromunun bir hastalık olmadığını, sadece bir kromozom farkla diğer insanlardan farklı doğan bireyler olduklarını anlatan Başkan Albayrak, "Down sendrumu, farklı olmaktır ve farklı olmanın normal olduğunu duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemli. Bu anlamda herkesin üstüne düşen çabayı göstermesi gerekmektedir. Down sendromlu çocuklarımızın toplumdan dışlanmadığı, diğer çocuklar gibi onlarında eşit haklarla yaşadığı, diğer çocuklarla eşit eğitimi almaları tek dileğimizdir. 21 Mart Down Sendromlular günü bu anlamdaki çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu ve bunların hayata geçirildiği bir gündür. Unutmayalım ki onların acıma duygusu oldukça gelişmiş, çıkarcılık bencillik gibi davranışları olmayan, karşılıksız seven ve yalan söylemeyen ve sadece sevilmeyi hak eden bireylerdir. Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlencelidir. Çünkü, downlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir. Sizi karşılıksız severler ve size sevmenin ne kadar anlamlı bir duygu olduğunu hatırlatırlar. Bu duygu ve düşüncelerle 21 Mart'ın eşit olduğumuz ve aramızdaki bir kromozomluk farkın fark olmadığı bir gün olması dileğimle sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.
Albayrak'ın konuşmasının ardından, down sendromlu bireylerin vücut hücrelerinin 47 kromozoma sahip olmasını temsil eden '47 Metre Down Sendromlu Farkındalık Koşusu' yapıldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da downlu bireyler ile koşuya katıldı. Koşu sırasında oldukça eğlenen gençlerin hepsine madalya verildi. Madalya verilmesi sırasında ZİÇEV Tekirdağ şubesi yetkilisi Yaşar Güneş, "Bu koşuda kazanan 'sevgi' oldu" ifadelerini kullanarak downlu bireylerin yaşadığı sevince tercüman oldu.
Etkinlik, downlu bireylerin 'ıspanaklı yumurta' oyununu sunması ve gökyüzüne onlarca balon salınmasının ardından sona erdi.