Bu Kez Houston Sesleniyor: "Bir Problemimiz Var"

Bu Kez Houston Sesleniyor: "Bir Problemimiz Var"

Nasa'nın Merkez Üssüne Ev Sahipliği Yapan Houston Şehri, Astronotların "Houston We Have A Problem (Houston, Bir Sorunumuz Var)" Şeklindeki Cümlesiyle Tüm Dünyada Bilinen Bir Deyimle Anılıyor.

Bu Kez Houston Sesleniyor:

NASA'nın merkez üssüne ev sahipliği yapan Houston şehri, astronotların "Houston we have a problem (Houston, bir sorunumuz var)" şeklindeki cümlesiyle tüm dünyada bilinen bir deyimle anılıyor. Ancak bugünlerde sıradışı bir problem yaşayan Houston bu kez kendisi yardım çağrısı yapıyor. Şehir, Texas'a kargo gemileriyle geldikleri sanılan bir karınca türünün istilası altında. Karıncalar, özellikle şehirdeki elektronik eşyalara büyük zarar veriyor.

Şehir halkı bu illegal sakinleri, "crazy rasberry ants (Rasberry çılgın karıncalar)" olarak anıyor. Çılgınlıkları, normal karınca sürüleri gibi düzenli hareket yerine dağınık şekilde dolaşmalarından geliyor. Rasberry ise, bu karıncaları ilk fark edip mücadeleyi başlatan ilk uzman olan Tom Rasberry'nin adından geliyor.

Bir Houston sakini, bu işgalcileri sürekli süpürmekten yorulduğunu belirterek, "Binlercesi ama binlercesi durmadan geliyor. Hızlı hızlı koşturuyorlar. Araba yarışlarını gördüyseniz onlar gibi. Çıldırmış gibiler" diye yakınıyor. Bu karıncıların, elektronik eşyalara olan merakı ise bilim adamlarının çözmeye çalıştıkları en büyük sırları. Houston'da bulunan NASA Uzay Üssü de, karıncaların işgaline uğramış durumda. Texas eyalet yönetimi üniversite ve bilimsel kuruluşlarla ortaklaşa çalışarak, karınca işgalini durdurmaya çalışıyor.

Kaynak: CHA