"Bu Güzelliğin Tanınmaması Konya İçin Ciddi Bir Kayıp"

"Bu Güzelliğin Tanınmaması Konya İçin Ciddi Bir Kayıp"

'Bu Güzelliğin Tanınmaması Konya İçin Ciddi Bir Kayıp'
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

İnanç turizmi açısından çok önemli bir potansiyele sahip olan Kilistra'ya düzenlenen geziye, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Baloğlu, Mustafa Kabakcı, Kerim Özkul, Gülay Samancı ve İlhan Yerlikaya da katıldı
AK Parti Milletvekili Kabakcı:

"Kente 45 kilometre mesafede bulunan bu güzelliğin dünya tarafından biliniyor olmaması Konya için ciddi bir kayıp"

İnanç turizmi açısından çok önemli bir potansiyele sahip olan ve Konya kent merkezine 45 kilometre mesafede bulunan Kilistra Antik Kenti'ne, Meram Belediyesi tarafından gezi düzenlendi.

Geziye AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Baloğlu, Mustafa Kabakcı, Kerim Özkul, Gülay Samancı ve İlhan Yerlikaya, 23. Dönem AK Parti Konya Milletvekili Muharrem Candan, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, AK Parti Meram İlçe Başkanı Ulvi Bezirci ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Rehber Mesut Güler, bu bölgede 1000'den fazla  mağara olduğunu belirterek; "Daha önce burada yapılan kazılarda bu alanın altında yer altı şehri bulunduğu söylendi. Ancak bu şehrin girişi bulunamadı. Bu bölgenin turizmde hak ettiği ilgiye kavuşturulması gerekiyor" dedi.

Gezinin çok yararlı olduğunu vurgulayan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı ise şunları kaydetti:

 "Meram Belediyesinin organizesiyle Meram ilçesine bağlı Kilistra adlı eski yerleşim yerini ziyaret ettik. Burayı görüp hayran olmamak mümkün değil. İnsanoğlunun o imkansızlıklar içinde ne tür güzellikler ortaya çıkardığını gördük. Ama gün boyu gezdiğimiz yerler buranın sahip olduğu değerlerin yüzde 30'u... Kente 45 kilometre mesafede bulunan bu güzelliğin dünya tarafından biliniyor olmaması Konya için ciddi bir kayıp. Konya şu anda turizmde 2.5 milyon gibi bir sayıya ulaştı. Hedefimiz 5 milyon turist. Bu hedefe ulaşırken 'Kilistra' olmazsa olmaz bir mekan. Onun için Konya; siyasetiyle, yerel idarecileriyle ve mülki idaresiyle bir an önce Kilistra'ya sahip çıkmalı. İnsanlık mirasını dünyanın görebileceği bir hale getirmemiz lazım. Bunu borç olarak görüyorum." - Konya

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title