Bü'de Mezuniyet Heyecanı

Bü'de Mezuniyet Heyecanı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

2013-2014 Akademik yılında Bartın Üniversitesi (BÜ) bin 920 öğrencisini düzenlenen törenle mezun etti.

2013-2014 Akademik yılında Bartın Üniversitesi (BÜ) bin 920 öğrencisini düzenlenen törenle mezun etti.

Bartın Atatürk Stadı'nda gerçekleştirilen törene, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir, BÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, rektör yardımcıları, dekanlar, yönetim kurulu üyeleri, öğretim elemanları, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda öğrenci aileleri katıldı. Bin 920 kişiyi mezun eden Bartın Üniversitesi başarılı bir eğitim yılını bitirmenin gururunu yaşarken, BÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'da bu yıl ilk mezunlarını verdi. Bartın Üniversitesi'nin 2013-2014 akademik yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Meltem Kurnaz birinci olurken, ön lisansta ise MYO öğrencisi Aykut Oran birinci oldu. Mezuniyet töreni Rektör Kaplan, rektör yardımcıları, dekanlar, yönetim kurulu üyeleri, öğretim görevlileri, öğretim elemanları ve öğrencilerin yürüyüşüyle başladı.

SOMA ŞEHİTLERİ ANILDI

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası nedeniyle bu yıl mühendislik fakültesi öğrencileri baret takarak yürüdü.

Mezuniyet töreninde açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, ilk olarak, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasıyla nedeniyle millet olarak derin üzüntü içinde olduklarını, kazada hayatını kaybeden madencilere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve yakınlarına sabır diledi.

2008'de kurulan Bartın Üniversitesi'nin bugüne kadar geçen sürede büyük gelişmeler gösterdiğini ifade eden Rektör Kaplan, "Bartın bir üniversite kenti kimliği kazanmaya başlamıştır. Artık üniversitemiz, şehrimizin ekonomik hayatı başta olmak üzere, bilim, kültür ve sosyal hayatının vazgeçilmez temel öğelerinden birisi olmuştur. Üniversitemizin fiziki yapılanma sürecinin toplumsal destekle hızlandırılması, şehrimizin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişmiş gibi daha pek çok yönden kazançlı bir kent haline gelmesi demektir. Üniversitemiz, yeni kampüs alanımızdaki yapılaşmasını hızla devam ettirmektedir. Yeni kampüsümüzde merkezi laboratuvar ile sayısal derslik binası 1. trafo binası ve dağıtım merkezinin inşaatı tamamlanmıştır. Sayısal derslik binamızda mühendislik fakültemizin önümüzdeki yıl öğretime başlaması için gerekli hazırlıklar yapılmıştır. Diğer binalar ise, Ocak 2015'te bitirilmiş olacaktır" dedi.

REKTÖR KAPLAN: "BARTIN'DA YAŞAYAN HER 6 KİŞİDEN BİRİ ÜNİVERSİTE MENSUBU"

Rektör Kaplan konuşmasının devamında, "Ancak bütün bunlarla birlikte şunu çok iyi biliyoruz, üniversite yalnızca görkemli binalardan ibaret değildir. Üniversiteyi üniversite yapan, bilimsel zihniyettir, yeni bilgi ve yöntem, teknik ve proje üretmek, ülke kalkınmasında etkin rol alabilmektir, üniversitemizin zamanla sözünü ettiğimiz bütün bu alanlarda başarılı ve saygın bir üniversite olacağına dair kanaatlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kısa zamanda geldiğimiz nokta gurur vericidir. 2008 yılında 2 bin 100 öğrenci, 87 öğretim elemanı ve 40 idari personelle öğretime başlamıştık. Bugün 9 bin 86 öğrencimiz, 164'ü öğretim üyesi olmak üzere 436 öğretim elemanımız ve 235 idari personelimiz bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki Bartın merkezinde yaşayan her altı kişiden biri üniversite mensubudur. Önümüzdeki öğretim yılında üniversitemize 3 bin 255 kontenjan ayrılmıştır. Buna göre olası düşüşleri dikkate aldığımızda öğrenci sayımızın 11 bin dolayında olacağını tahmin etmekteyiz. Bu yıl mezun konumundaki öğrenci sayımız bin 920'dir. Afganistan, Filistin, Fas, Irak, İran, Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkmenistan'dan olmak üzere 64 yabancı uyruklu öğrencimiz üniversitemizde öğrenim görmektedir. Bu sayılan çok daha artırmak için Erasmus ve Mevlana değişim programlan kapsamında çeşitli üniversitelerle temaslarımız devam etmektedir. Üniversitemizin 7 fakülte, 1 yüksekokul ile 2 meslek yüksekokulunda 114 farklı bölüm veya program mevcuttur ve bunların 73'ü aktif durumdadır. Kapalı programların açılması, öğretim üyesi ihtiyacıyla olduğu kadar öğrencilerin barınma ve yurt ihtiyacının karşılanmasıyla da yakından ilgili bir konudur" dedi.

REKTÖR KAPLAN'DAN YURT YAPMA ÇAĞRISI

Bartın'daki yurt konusuna da değinen Rektör Kaplan, "Bartınlı hemşehrilerime geçen yıl olduğu gibi bu yılda tekrar sesleniyorum. Geçen yıldan itibaren öğrenci yurtları ve evleri yapmak için güzel bir hareketlilik başladı. Geliniz yeni yurt ve öğrenci evlerinin yapılması için daha gayretli olalım ve şehrimize daha çok öğrenci çekmek için gücümüzü seferber edelim. Bundan hem girişimcilerimiz hem de öğrencilerimiz kazançlı çıkacaktır. İşimiz, biçimlenmesi ve yetişmesi son derece zor bir varlık yani insanoğlunu geleceğe hazırlamaktır. Bugün bu işin üstesinden başarıyla gelmenin haklı gururu ve sevinci içindeyiz. Sizleri de en içten duygularımla kutluyor, bilimin rehberliğinde daha nice memleket sevdalısı başarılı gençler yetiştirme yolunda gayretinizin ebedi olmasını sağlık ve mutluluk dileklerimle temenni ediyorum" diye konuştu.

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu ise, törende yaptığı konuşmada, "Bartın Üniversitesi, rektörümüzün ifade etiği gibi 6 yılda çok büyük yol kat etmiş ve bugün altıncı mezuniyetini veren geleceğimizin mimarlarını kutluyorum. Üniversite adı üzerinde üniversal demektir. Sınırlar ötesi sınırların dışında bilim öğreten bir kurumdur. Bilim insanların ortak değer ve malıysa bizde bilimin nerede bulursak oradan almakla hükümlüyüz. Üniversitelerimiz de böyle büyük ve onurlu görevi taşıyan bir kurumdur. Bugün burada mezun olan 2 bine yakın gencimiz yarın ülkemizin zorluğunu ve meşakkatli bir hayata atılacaktır. Bugünden itibaren geleceğimiz artık mezun olan arkadaşlarımıza emanettir. Bizim hayal edip yapamadıklarımızı mezun olan genç arkadaşlarımız başaracaklardır. Ülkemizi büyük Atatürk'ün ifade ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracaklardır. Bugün burada ki tablo benim istikbale olan güvenimi ve inancımı daha da arttırdı. Anne babalarla, Bartınlılarla bütün öğretim üyeleriyle ve öğrencileriyle Bartın bugün bu stadyumda tek yürek oldular. Birlik ve bütünlük içerisinde 4 yıl burada kendilerine misafir olan öğrencileri mezun etme bahtiyarlığını yaşıyorlar. Ben inanıyorum ki geleceğimiz ve bahtımız açıktır" dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğretim görevlileri tarafından ise mezun olan öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi. Bütün öğrencilerin katılımıyla mezuniyet yemininin yapılmasının ardından bütün kepler havaya fırlatıldı. Öğrenci ve velilerin mutlulukları yüzlerinden okundu.

MK-SA) - BARTIN

Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı
Bü'de Mezuniyet Heyecanı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title