'Bu Benim Eserim' Proje Yarışması Bölge Sergisi

'Bu Benim Eserim' Proje Yarışması Bölge Sergisi

Milli Eğitim Bakanlığı ve Tübitak'ın Koordinasyonunda Düzenlenen 'Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması' Kapsamında Antalya'da Sergilenen 83 Projeden 7'si Türkiye Finaline Katılacak

'Bu Benim Eserim' Proje Yarışması Bölge Sergisi

Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK'ın koordinasyonunda düzenlenen 'Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması' kapsamında Antalya'da sergilenen 83 projeden 7'si Türkiye Finaline katılacak.

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli'nde düzenlenen 'Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması' Antalya Bölge Sergisi kapanışında, Ankara'daki Türkiye Final Sergisine katılacak 7 eser seçildi.

Düzenlenen ödül töreninde konuşan Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü İsa Güzel, 5 ilden 39'u matematik olmak üzere, 83 projenin yer aldığı sergide, dereceye giren öğrencilerin uzun süren çalışmalarının karşılığını aldıklarını söyledi.

Belirlenen 7 projenin Mayıs ayında Ankara'da düzenlenecek Türkiye Final Sergisine katılma hakkı elde ettiğini belirten Güzel, tüm öğrencilere çalışmaları ve ortaya koydukları eserler için teşekkür etti.

Finale katılma hakkı kazanan projeler ile projeleri hazırlayan öğrenciler şunlar:

'Kareden Küçük Karelere' Matematik - Büşra Öz (Denizli)

'Kesirlerle Dans' Matematik - Cemre Nur Güngör ve Gamze Altundağ (Denizli)

'Oluştur Cisimleri Gör Hacimleri' Matematik - Günseli Alıç ve Ahmet Can Doğan (Antalya)

'Hibrit Solar Türbin' Fen Bilimleri - Mehmet Serhat Kurt (Konya)

'Havada Domates' Fen Bilimleri - Egemen Sert (Antalya)

'Elementleri Duyamıyorum Ama Nerede Kullanılır Biliyorum' Fen Bilimleri - Nilgün Ger ve Hüseyin Dündar

'Kravat Bağlama Makinesi' Fen Bilimleri - Osman Fidan (Denizli)

Derece giren mucit öğrenciler ödüllerini törende danışman öğretmenleriyle birlikte aldı. Yenilenebilir enerji kaynakları, hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan bazı cihazlar, güneş enerjisinden hem elektrik, hem de sıcak su elde eden panel tasarımı gibi çalışmaların da yer aldığı eserler arasında derece girenler, özgünlüğü, yaygınlığı, maliyetinin ucuzluğu ve kullanım kolaylıkları göz önüne alınarak finale katılma hakkını elde etti. Derece giren eserler sahipleri arasında 'Elementleri Duyamıyorum Ama Nerede Kullanılır Biliyorum' adlı çalışmayla Denizli'den katılan işitme engelli öğrenciler Nilgün Ger ve Hüseyin Dündar da bulunuyor.

(SEY-GÜÇ-İRE) - ANTALYA