Btso Yönetim Kurulu Üyesi Duran Açıklaması - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Btso Yönetim Kurulu Üyesi Duran Açıklaması

AA - Haberler | Ekonomi
Btso Yönetim Kurulu Üyesi Duran Açıklaması

"Almanya bizim için ne kadar önemliyse Bursa da onlar için o kadar önemli. Münih ve Berlin'deki 6 günlük ziyaretimizin Bursa'ya çok güzel geri dönüşleri olacağını söyleyebilirim"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumunun (GIZ) davetlisi olarak Almanya'ya 6 günlük ziyaret gerçekleştiren Türk heyetinde yer aldıklarını belirterek, "Almanya bizim için ne kadar önemliyse Bursa da onlar için o kadar önemli. Münih ve Berlin'deki 6 günlük ziyaretimizin Bursa'ya çok güzel geri dönüşleri olacağını söyleyebilirim" dedi.

Duran, heyete Bursa'dan katılanlar arasında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bursa Müdürü Ahmet Akdağ ile Uludağ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Ali Durmuş'un da bulunduğunu belirtti.

Türkiye'nin, 2023 hedefi çerçevesinde, en önemli oyuncu olmaya hazırlanan Bursa'nın önüne koyduğu hedefler açısından Almanya'nın "rol model" olduğunu ifade ederek, "GIZ Programı çerçevesinde, Almanya'nın Ar-Ge ve inovasyonda katettiği yola şahit olduk, deneyimlerini dinledik. Şunu gördük ki; Almanya bizim için ne kadar önemliyse Bursa da onlar için o kadar önemli. Münih ve Berlin'deki 6 günlük ziyaretimizin Bursa'ya çok güzel geri dönüşleri olacağını söyleyebilirim" değerlendirmesinde bulundu.

Duran, özellikle kümelenme ve teknoloji transfer ofislerinin kuruluşu, işleyiş biçimleri ve süreçleriyle ilgili yoğun temaslarda bulunduklarını hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

"Bavyera Ekonomi Bakanlığı ve Teknoloji Merkezi, Bavyera Çevre Kümesi, Zenith Teknoloji Transfer Ofisi, Otomotiv Kümesi, Münih Alman-Türk İşadamları Derneği, Berlin İşadamları Dernekleri Konfederasyonu, Kümelenme ve TTO Yönetim Organizasyon Kurumu VDI-VDE ve Türkiye Büyükelçisi Sayın Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu ziyaret ettik. Ayrıca, çevre ve döngü ekonomisi temalı İFAS Kongresi'ne katıldık. Her biri apayrı deneyimlerdi. Bursa'ya davet ettik ve yakın gelecekte yapacağımız işbirlikleri için çok önemli bir başlangıç yaptık."

Özel sektörün ve kamunun, Almanya'daki uygulamalardan mutlaka istifade etmesi gerektiğini vurgulayan Duran, şunları kaydetti:

"Çünkü, ziyaret ettiğimiz her kurumda Bursa'nın potansiyeline karşı bir farkındalık hissettik. Bu açıkça ifade de edildi. Türk Büyükelçimiz mesela Bursa'yı çok yakından takip ediyor ve karşılıklı işbirliğine destek sözü verdi. Diğer yandan Berlin İşadamları Dernekleri Konfederasyonu jeotermal ve yenilenebilir enerji konusunda müthiş deneyimli ve Bursa'nın doğal şartlarının müsaitliği çok cazip geliyor. Almanya'da çok sağlam bir altyapı var, üniversite-sanayi işbirliği geliştirilmiş, kümelenme ve TTO'ları aktif kullanıyorlar ve en önemlisi de ürüne dönüştürme becerileri çok gelişmiş. Bursa'ya gerçekten de elimiz dolu döndük." - Bursa

AA - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title