Btso ve Organize Sanayi Bölgesinin Bütçesi 113 Milyon YTL Olarak Belirlendi

Btso ve Organize Sanayi Bölgesinin Bütçesi 113 Milyon YTL Olarak Belirlendi

Bursa Sanayi ve Ticaret Odası'nın (Btso) 2008 Yılı Bütçesi 31 Milyon 500 Bin YTL Olarak Belirlenirken, Btso Organize Sanayi Bölgesi'nin de 81 Milyon 818 Bin YTL Olarak Kabul Edildi.

Btso ve Organize Sanayi Bölgesinin Bütçesi 113 Milyon YTL Olarak Belirlendi

Bursa Sanayi ve Ticaret Odası'nın (BTSO) 2008 yılı bütçesi 31 milyon 500 bin YTL olarak belirlenirken, BTSO Organize Sanayi Bölgesi'nin de 81 milyon 818 bin YTL olarak kabul edildi.

BTSO binasında gerçekleştirilen 2007 yılının son olağan aylık meclis toplantısında, BTSO'nun ve Organize Sanayi Bölgesi'nin 2008 yılı bütçeleri ele alındı. Meclis Başkanı İlhan Parseker tarafından gelir ve gider kalemlerinin tek tek üyelere sunulmasının ardından BTSO'nun 2008 Mali Yılı Bütçesi 31 milyon 500 bin YTL, Organize Sanayi Bölgesi'nin de 81 milyon 818 bin 694 YTL olarak oy birliğiyle kabul edildi. Bütçeden, Osmangazi Belediyesi'nin 'Sümbüllü Bahçe Konağı Destekleme Projesi'ne 2 milyon 500 bin YTL aktarılmasına da karar verildi. Oylama öncesinde proje hakkında bilgi veren BTSO Başkanı Celal Sönmez, "Osmangazi Belediyesi, Teoman ve Ülkü Özalp'ın konağını 1 milyon 50 bin YTL'ye kamulaştırmış. Tesisin bitirilmesi için de katkıda bulunmamız amacıyla bize başvuruda bulunulmuş. 1900'lü yıllarda yapılan bu konakta kafeterya, Bursa mutfağı, kütüphane ve sosyal tesis yapılması planlanıyor. Belediye, konağın keşif bedeli için 2 milyon 500 bin YTL artı KDV tutacağını, daha fazla tutması halinde kendilerinin karşılayacağını söyledi. Yönetim kurulu olarak uygun gördük. Yetki alınca da çalışmalar hemen başlayacak. Geçen ay 25 milyon YTL Merinos'a, 10-14 milyon YTL de Eğitim Vadisi'ne katkıda bulunduk. 100 milyon dolarlık bütçemiz var. Sizlerin uygun gördüğü her projeye destek vereceğiz" dedi.

Özdilek Alışveriş Merkezleri ve Tekstil Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek ise "Tarihi eserlerin iyileştirilmes için belediyenin kaynağı yetmemiş. Ticaret ve Sanayi Odası destek olmalıdır. Muasır medeniyetlerde bir tane bile eski eser yoktur. Yılların birikimi bu şehirde birikmiş. Ama sahip çıkılmamış. Artık sahip çıkalım. Bursa titreyip, dirilmeli. Yarınlara iyi Bursa bırakmamız gerekir. Bursalıların da daha iyi bir şehirde yaşamaya hakkı var. Ankara'nın kaynakları kendisine yetmiyor. Bu yüzden bizim bu tür çalışmalar destek olmamız gerekir" diye konuştu.

Ayrıca Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı (BEGEV) bünyesindeki Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin (BUTGEM) otomativ ile metal, makine uygulama atölyesine 266 bin euro, mekatronik laboratuarına 23 bin euro, tekstil uygulama atölyesine de 65 bin euro olmak üzere toplam 350 bin euroluk yardımda bulunulması kararlaştırıldı.

Toplantıda söz alan eski meclis başkanı Burhan Vatan, Bursa halkının BTSO'dan üniversite beklediğini söyleyerek, "BTSO'nun gündeminde hastane yapımı da vardır. Bunun yerine Kızılay'ın yapmayı düşündüğü hastaneye ortak veya destek olunabilir. TOBB'a, Bursa olrak çok büyük katkılarımız var. Ancak bunları şehrimize geri döndüremiyoruz. 1 miyar dolar bütçesi olan Odalar Birliği'nden yararlanmamız gerekiyor. Zafer Çağlayan'ın Bakan olabilmesi sanayicinin gücünü göstermiştir. Özelleştirme bankalar açısından bu kadar hızlı gitmemelidir" şeklinde konuştu.

Gündem maddelerinin oylanmasından sonra tekrar kürsüye gelerek 2007 yılını değerlendiren Celal Sönmez, üyelerine 34 milyon YTL mevduat kaynağı sağladıklarını, oda olarak 2008 Mali Yılı Bütçesi'ni 31 milyon 500 bin YTL, Organize Sanayi Bölgesi'nin de 81 milyon 818 bin 694 YTL olmak üzere toplam 113 milyon 318 bin YTL olarak belirlediklerini açıkladı. Yapılan oylamayla bütçenin kabul edilmesinden sonra üyelere teşekkür eden Sönmez, doğru ve örnek çalışmalar devam edeceklerini söyledi.

(OMR)

25.12.2007 23:37 TSİ

Kaynak: İHA