Btso Başkanı Sönmez: Tabol Ekim'den Sonra Ortaya Çıkacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (Btso) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Para Politikası Kurulu'nun Yaptığı Açıklamada İfade Ettiği ve Verilerle de Doğrulanan, Enflasyonun Ana Eğiliminin Düşük Seyrini Koruduğu Yönündeki Değerlendirmelere Dikkat Çekti.

Btso Başkanı Sönmez: Tabol Ekim'den Sonra Ortaya Çıkacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Para Politikası Kurulu'nun yaptığı açıklamada ifade ettiği ve verilerle de doğrulanan, enflasyonun ana eğiliminin düşük seyrini koruduğu yönündeki değerlendirmelere dikkat çekti.

Sönmez, açıklamasında, Merkez Bankası'nın daha önceki rapor ve duyurularında da belirttiği gibi, tüketimdeki canlanmanın daha çok mali tedbirlerin uyarıcı etkisinden kaynaklandığı ve bu kapsamda öne çekilen talep nedeniyle büyük ölçüde geçici unsurları yansıttığı değerlendirmesini yineledi. Sönmez, "Temel harcama grupları itibarıyla tüketim talebi incelendiğinde, mali tedbirlerin etkili olduğu mal gruplarında yılın ikinci çeyreğinde hızlı bir toparlanma gözlenmektedir. Önemli olan Ekim ayıyla birlikte ortaya çıkacak tablodur" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon oranlarını değerlendiren BTSO Başkanı Celal Sönmez, talepte canlanma belli bir seviyede tutulmadığı sürece enflasyonda artış beklenemeyeceğine işaret etti. Sönmez, şöyle dedi: "Mali tedbirlerin, piyasalara canlılık getirdiğini görüyoruz. Ancak, ekim ayı itibariyle bu uyarıcı etki ortadan kalktığında, piyasa doğal dengesini kendi bulmaya çalışacaktır. Eğer durgunluk yaşanırsa, piyasalar, satamadığı malın doğal olarak fiyatını artıramayacaktır."

Eylül ayı ihracat rakamlarının da yüzde 30 gerilemesine işaret eden BTSO Başkanı Sönmez, 'krizin en çok etkilediği Avrupa ile ihracat oranlarındaki gerilemenin global ekonomiye ilişkin önemli bir sinyal sayılabileceği' vurgusunu yaparak açıklamasını şöyle sürdürdü: "Küresel finans krizinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde yarattığı 'durgunluk çıkmazı'ndan Hükümet tarafından alınan doğru tedbirlerle çok fazla yara almadan çıkacağımızı umuyoruz. ÖTV ve KDV indirimleri de bu tedbirlerin önemli bir parçasıdır. Ancak, söz konusu indirimler devam etmeyecek. Dolayısıyla, şimdi merak edilen, bu tedbirler ortadan kalktığında, piyasadaki nisbi hareketliliğin devam edip etmeyeceğidir."

(CİHAN)

Kaynak: CHA