Brüksel: Türkiye'nin AB'ye Liman Teklifi

Brüksel: Türkiye'nin AB'ye Liman Teklifi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Kıbrıs'la İlgili Önerilerinin, "Anlaşmazlığı Çözmek İçin İyi Niyetinin İşareti" Olduğunu Söyledi.

Brüksel: Türkiye'nin AB'ye Liman Teklifi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Kıbrıs'la ilgili önerilerinin, "anlaşmazlığı çözmek için iyi niyetinin işareti" olduğunu söyledi.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile görüşmek üzere Brüksel'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Associated Press Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önerilerinin, AB'nin KKTC'ye uygulanan tecridi kaldırması karşılığında Kıbrıs Rum tarafına bir limanın açılması ve bunu bir havalimanının izlemesini içerdiğini ifade etti. "Bu, Türk tarafının bir iyi niyet göstergesidir" diyen Talat, bunun, Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerindeki anlaşmazlığı sona erdirmek ve adanın yeniden birleştirilmesi çabalarının ilerletilmesi açısından bölgede iyi bir havanın ve büyük önem taşıyan işbirliği için bir ortamın oluşturulması anlamına geldiğini kaydetti. Talat ayrıca, AB'nin doğrudan ticari bağlantıların kurulması yoluyla Kıbrıs'ta Türk toplumunun tecridini sona erdirmeye yönelik taahhütlerini yerine getirmesi için harekete geçmesini de istedi.

Kaynak: İHA