Brüksel: Türkiye-ab Karma Parlamentosu 57. Toplantısı

Brüksel: Türkiye-ab Karma Parlamentosu 57. Toplantısı

57. Toplantısını Yapan Türkiye-ab Karma Parlamentosu, Bugünkü İlk Oturumunda Terörle Mücadele, AB Müzakerelerinin 27. Faslı Gibi Konuları Ele Aldı.

Brüksel: Türkiye-ab Karma Parlamentosu 57. Toplantısı

57. toplantısını yapan Türkiye-AB Karma Parlamentosu, bugünkü ilk oturumunda terörle mücadele, AB müzakerelerinin 27. faslı gibi konuları ele aldı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki toplantıya AB Dönem Başkanı Finlandiya adına Avrupa Genel Direktör Yardımcısı Laura Kakko, Türkiye adına AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Komisyonu adına Pierre Mirel, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Caamiel Eurlings, TBMM'den bazı milletvekilleri ve Avrupa Parlamentosu üyeleri katıldı. Toplantıda terörle mücadele, AB müzakerelerinin 27. faslı (Çevre Konusu), gelecek toplantıların tarihlerinin belirlenmesi gibi konular ele alındı. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Eurlings açılış konuşmasında, "Türkiye'de azınlık haklarının sağlanması gerekir. Bunun gerçekleştirilmesinden Türkiye güçlü çıkar. Osmanlı döneminde azınlıklara ve farklı dinlerdeki insanlara yeterince hak tanınıyordu ve Osmanlı da güçlüydü. 2006 yılında da aynı hakları Türkiye gösterebilir" dedi. Kıbrıs ve Ermenistan sorununa da değinen Eurlings, "Ankara, Kıbrıs ile ilgili protokolü yerine getirmeli. Ermenistan soykırımı ile de yüzleşilmeli" diye konuştu.

Toplantıya katılan CHP Milletvekili Onur Öymen ise, "İlişkilerimizi düzeltmek için her şeyi yaptık. Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde BM nezdinde ciddi şekilde çözüm aradık. 2004 yılında referandum yapıldı. Kıbrıs Rum kesimi referanduma 'hayır' dedi. Buna rağmen sanki Türkiye suçluymuş gibi davranılıyor, bu adil değildir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA