Brüksel: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın Brüksel Temasları

Brüksel: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın Brüksel Temasları

Brüksel'de AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile Biraraya Gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Görüşmesinin Ardından Düzenlediği Basın Toplantısında, Avrupa Birliği'nin (AB) Kıbrıs Türk Tarafına Uygulanan İzolasyonların Kaldırılacağı Yönünde Söz Verdiğini, Ancak Bunun Rum Yönetimi'ne Bir Şey Verme Karşılığında Gündeme Gelmemesi Gerektiğini Vurguladı.

Brüksel: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın Brüksel Temasları

Brüksel'de AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile biraraya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği'nin (AB) Kıbrıs Türk tarafına uygulanan izolasyonların kaldırılacağı yönünde söz verdiğini, ancak bunun Rum Yönetimi'ne bir şey verme karşılığında gündeme gelmemesi gerektiğini vurguladı.

KKTC'ye yönelik izalasyonların kaldırılması karşılığında Rum tarafına taviz verilmesinin doğru olmayacağını Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuomioja'ya ilettiğini belirten Talat, Maraş'ın bütünlüklü çözümün bir parçası olduğunu ve izolasyonların kalkması için şart haline getirilmesinin adil olmadığını da belirtti. Talat, "Çok yararlı bir görüşme oldu. Kıbrıs Türkleri ile ilgili konuları ve izolasyonların kaldırılması gerektiğini dile getirdik" dedi. Görüşmede, bir süreden beri gündemde olan Finlandiya önerilerinin de ele alındığını belirten Talat, Finlandiya'nın da, önerilerinin oluşumu ve gelişimi açısından görüşmeden yararlandığı inancını belirtti.

Çözüm için uğraş verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Talat, Birleşmiş Milletler (BM) şemsiyesi altında tüm tarafların memnun olacağı bir çözümü arzuladıklarını, çözümün ayrıca Türkiye'nin AB yolunu da açacağını dile getirdiğini söyledi. Ticaret, seyahat, sportif ve kültürel alanda Kıbrıs Türkleri'ne uygulanan izolasyonların kaldırılması gerektiğini de hatırlattığını söyleyen Talat, AB'nin referandumun ardından Kıbrıs Türkleri'ne bu yönde söz verdiğini de hatırlattı. İzolasyonların kaldırılmasının Rumlar'a bir şey verme karşılığında gündeme gelmemesi gerektiğini belirten Talat, Maraş'la ilgili olarak ise, "Maraş bütünlüklü bir çözümün parçası. Dışarıdan bakıldığında Kıbrıs Türkleri'nin toprak vererek yeni ortak bir cumhuriyette eşit haklara sahip olacağını düşünebilirsiniz, ama eğer Maraş bütünlüklü bir çözümden ayrılıp bu izolasyonların kaldırılması için bir şart olursa, bu kesinlikle adil olmaz" şeklinde konuştu.

Talat, AB'nin; Türkiye'nin AB süreci ve izolasyonların kaldırılmasıyla ilgili olduğunu, BM'nin ise nihai bir çözümle ilgili olduğunu belirterek, ikisini birbirinden ayırmak gerektiğini, Türkiye'nin Kıbrıs sorunundan sorumlu olmadığını, sadece sorunu çözmek için elinden geleni yaptığını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Finlandiyalı bir yetkiliyle görüşmesinin kendisi için herhangi bir sonuç doğurmasını beklemediğini, görüşmenin öneminin, Fin tarafıyla ilk kez görüşmesi ve AB kurumları tarafından Kıbrıslı Türkler'in dinlenmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA