Brüksel: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın Belçika Temasları

Brüksel: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın Belçika Temasları

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 2 Gündür Devam Eden Görüşmeleriyle İlgili Olarak Akşam Saatlerinde Brüksel'de Bir Basın Toplantısı Düzenledi.

Brüksel: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın Belçika Temasları

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 2 gündür devam eden görüşmeleriyle ilgili olarak akşam saatlerinde Brüksel'de bir basın toplantısı düzenledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat basın toplantısında, "Dün AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso, bugün sabah Avrupa Parlamentosu Başkanı Joseph Borell ile, biraz önce de AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ile görüştüm. Yarın ise AB Dış Politika Şefi Javier Solana ile bir görüşmem olacak. Kıbrıs'ı izolasyondan kurtarmak için ne gibi çözüm geliştirebiliriz bunun üzerine görüşmeler yapıyoruz. Amacımız kalıcı çözümler üretmektir ve bu çerçevede yaptığımız tüm görüşmeler pozitif geçti. Mümkün olduğu kadarıyla da yapıcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Kıbrıs'tan yurt dışına çıkmak için önce İstanbul'a gitmek zorunda olduğunu vurgulayan Talat, bunun hiç mantıklı olmadığını söyleyerek, "AB kurumları içerisinde Kıbrıs'ı temsil edenler Güney Kıbrıs tarafı, Türk tarafı olarak kendi kendimizi temsil etmek istiyoruz. Çözümün Annan Planı'nda olduğunu vurgulamak istiyoruz. AB Kıbrıs sorununun çözümünde önemli bir rol oynayabilir, ancak çözüm AB'de değil, BM'dedir. AB de çözüm istiyor, ancak iş pratiğe gelince çok zor oluyor. Her şeyden önce, izolasyonları kaldırmaya uğraşırken herhangi bir şartı kabul etmediğimizi yineliyoruz. Sportif, kültürel ve diğer bütün arenalarda kendi kendimizi temsil etmek istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İHA