Brüksel: İran'ın Nükleer Programı

Brüksel: İran'ın Nükleer Programı

Avrupa Birliği (AB) Dışpolitika Şefi Javier Solana ile İran'ın Nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani Arasında Yarın (Perşembe) Yapılması Planlanan Görüşme Ertelendi.

Brüksel: İran'ın Nükleer Programı

Avrupa Birliği (AB) Dışpolitika Şefi Javier Solana ile İran'ın nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani arasında yarın (Perşembe) yapılması planlanan görüşme ertelendi.

İran'ın nükleer programına ilişkin olarak AB Dışpolitika Şefi Javier Solana ile İran'ın nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani'nin yarın (Perşembe) Fransa'nın başkenti Paris'te yapması planlanan görüşmenin ertelendiği açıklandı. Solana'nın sözcüsü Cristina Gallach, Solana ve Laricani'nin telefonda görüşerek, konu hakkında uzlaşmaya vardıklarını belirtti. Gallach, Laricani ve Solana'nın katılmamasına rağmen, ikilinin temsilcilerinin yarın Paris'te biraraya geleceklerini ifade ederek, "Temsilcilerin yapması gereken işler var. Solana ve Laricani tekrar görüşerek, bir sonraki buluşmanın ne zaman yapılacağı belirleyecek" dedi.

Bu arada Solana, 5+1 ülkeleri adına Tahran hükümetini temsil eden Laricani ile görüşmeye devam ederek, daha önceden İran'a sunulan paketi kabul ettirmeye çalışıyor. 5+1 ülkeleri, İran'ın sivil nükleer program adı altında nükleer silahlanmaya gittiğini öne sürerek, uranyum zenginleştirme çalışmalarının durdurulmasını istemiş, bunun sağlanması için İran'a politik ve ekonomik teşvik paketi önermişti. İran'ın cevabı ise olumsuz olmuş ve çalışmaların tamamen sivil amaçlı olarak sürdürüldüğünü dile getirmişti. Öte yandan Laricani ve Solana, son olarak hafta sonu Viyana'da biraraya gelmiş ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtmişti.

Kaynak: İHA