Brüksel: DHKP-c Temyiz Duruşmasında Karar

Brüksel: DHKP-c Temyiz Duruşmasında Karar

28 Şubat Tarihinde Belçika'nın Brugge Şehri'nde Hapis ve Para Cezalarına Çarptırılan DHKP-c Sanıklarının Görülen Temyiz Duruşmasında Ceza İndirimi Yapılmazken, Bahar Kimyongür'ün Cezası 4 Yıldan 5 Yıla Çıkarıldı ve Kimyongür Cezaevine Konuldu.

Brüksel: DHKP-c Temyiz Duruşmasında Karar

28 Şubat tarihinde Belçika'nın Brugge Şehri'nde hapis ve para cezalarına çarptırılan DHKP-C sanıklarının görülen temyiz duruşmasında ceza indirimi yapılmazken, Bahar Kimyongür'ün cezası 4 yıldan 5 yıla çıkarıldı ve Kimyongür cezaevine konuldu.

Bu sabah yerel saatle 09.00'da (TSİ 10.00) Gent Yüksek Mahkemesi'nde görülen DHKP-C temyiz duruşmasının saat 20.45'te sona erdiği bildirildi. DHKP-C sanıkları Fehriye Erdal, Musa Asaoğlu, Kaya Saz, Hasan Ekici, Şükriye Akarözordulu, Bahar Kimyongür ve Zerrin Sarı Belçika'nın Brugge Mahkemesi'nin 28 Şubat'taki kararını temyize götürmüştü. Mahkeme, Saz ve Erdal'a gıyabında 4 yıl hapis ve 2 bin 478 Euro para cezası, Karataş'a gıyabında 7 yıl hapis ve 2 bin 478 Euro para cezası, Bahar Kimyongür'e 5 yıl hapis ve 2 bin 478 para cezası, Asaoğlu'na 7 yıl hapis ve 2 bin 478 Euro para cezası ve Sarı'ya da gıyabında 4 yıl hapis 2 bin 478 Euro para cezası verirken, Hasan Ekici'nin ise serbest bırakılmasına karar verdi. Asaoğku, Saz ve Akarözordulu cezaevlerine geri dönerken, Kimyongür de duruşmanın ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Nerede oldukları bilinmeyen Erdal, Karataş ve Sarı ise hala kaçak durumdalar.

Öte yandan mahkeme, Türkiye'nin avukatı Kris Vincke'nin Türkiye'yi temsil etmesinin reddedilmesi kararını da bozarak, Vincke'nin Türkiye'nin avukatı olarak davada yer almasını kabul etti. Mahkemede, Belçika'nın Terörden Sorumlu Federal Savcısı Johan Delmulle'nin cezaların az olmasıyla ilgili itirazı da reddedildi.

Kaynak: İHA