Brüksel'deki East-west Enstitüsü Dünya Güvenlik Konferansı

Brüksel'deki East-west Enstitüsü Dünya Güvenlik Konferansı

East-west Enstitüsü'nün Tarafından Organize Edilen Dünya Güvenlik Konferansı Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Bugün Başladı.

Brüksel'deki East-west Enstitüsü Dünya Güvenlik Konferansı

East-West Enstitüsü'nün tarafından organize edilen Dünya Güvenlik Konferansı Belçika'nın başkenti Brüksel'de bugün başladı.

Konferansta konuşan East-West Enstitüsü'nün Brüksel temsilcisi Greg Austen, uluslararası terörizmin tanımıyla ilgili soruya, "Bunun ortak bir tanımı yok. Birileri için terör olan diğerleri için kendini savunma hakkı. Bizim yoğunlaştığımız konu terörün anlamından ziyade, bazı silahlı grupların sivillere saldırması ve sivillerin öldürülmesi. Buna karşı yapabileceklerimizi tartışıyoruz" dedi. 'Dünyadaki siyasi durum değişmediği sürece, terörü nasıl durdurabiliriz?' eleştirisine Austen, "Terörü hiçbir zaman tam anlamıyla durduramayız. Bu oturuma katılan insanların hemen hemen hepsinin ortak görüşü, terörle mücadelede siyasi çözümlerin önemli olduğu" diye konuştu.

Austen, 250 yıldır Rusya'ya karşı bağımsızlık savaşı veren Çeçenler terörist mi? sorusunaysa, "Terör zamana bağlı bir mefhum değildir. Bir taraftan bağımsızlık mücadelesi vermek, bir yandan da terör demek komplike bir durum. Bazı halkların bağımsızlık mücadelesi vermesi bazen anlayışla karşılanabiliyor. Ancak okullara hastanelere bomba yağdırmak ayrı bir durum. Terörle mücadele derken, asıl bu durumu kastediyoruz. Diğerlerinin ne düşündüğünü bilemem ama benim anlayışımda hiç suçu olmayan insanlara yönelik saldırılara karşı yapılacaklar benim için esastır" cevabını verdi. Bazı ülkelerin askerlerinin, terörle mücadele ederken sivilleri öldürdüğünün hatırlatılması üzerine de, "Bu maalesef bir gerçek. Ancak askerlerin niyetleri çok önemli. Okullara atılan bombalarla askerlerin istemeden sivilleri öldürmeleri ayrı olaylar" şeklinde konuştu.

AB'de 3 bine yakın gazetecinin akredite olmasına rağmen, konferansı izleyen gazetecilerin azlığına dikkat çeken Austen, 3 gün sürecek konferansa daha fazla gazetecinin gelmesini beklediğini söyledi. AB ile ABD'nin terör konusunda aynı çizgide olmadıklarının hatırlatılması üzerine Austen, "Bugün burada da bunu gördük. AB'nin Terörle Mücadele Şefi Gijs de Vries ile ABD'nin bu konuda alışverişleri olacak. AB ve ABD farklı düşünebilir ancak terörle ortak mücadele edebilirler. Esas olan da budur" cevabını verdi. Austen son olarak, 'dünya halklarının yüzde 20'sinin, dünyadaki enerjinin yüzde 80'ini kullanmasının terör üzerindeki etkisinin ne olduğu sorusuna da, "Bu konuda da haklısınız, dünyada böyle bir durum söz konusu şu anda" şeklinde konuştu.

(MC-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA