Brüksel'deki East-west Enstitüsü Dünya Güvenlik Konferansı

Brüksel'deki East-west Enstitüsü Dünya Güvenlik Konferansı

East West Enstitüsü'nün (Ewı) Brüksel'de Devam Etmekte Olan 4. Dünya Güvenlik Konferansı'nda Konuşan Avrupalı Yetkililer, 11 Eylül'den Sonra Alınan Önlemlerin Pek Çok Terör Saldırısını, Plan ya da Başlangıç Aşamasında Engellediğini Açıkladı.

Brüksel'deki East-west Enstitüsü Dünya Güvenlik Konferansı

East West Enstitüsü'nün (EWI) Brüksel'de devam etmekte olan 4. Dünya Güvenlik Konferansı'nda konuşan Avrupalı yetkililer, 11 Eylül'den sonra alınan önlemlerin pek çok terör saldırısını, plan ya da başlangıç aşamasında engellediğini açıkladı.

Merkezi New York'ta bulunan East West Enstitüsü tarafından Brüksel'de düzenlenen Dünya Güvenlik Konferansı'na 2. gününde devam edildi. Konferansta, hükümetlerin yanı sıra uzmanların ve iş dünyasının da görüşleri ele alınıyor. Konferansta, teröristlerin işinin beş sene öncesine göre çok zorlaştığı yönünde ortak kanaat oluştu. Ancak yetkililer, şimdi asıl mücadelenin, terörü besleyen zihniyete karşı sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi. Almanya'nın Terörle Mücadele Sorumlusu Büyükelçi Busso Von Alvensleben, Avrupa çapında hazırlık aşamasındaki pek çok terör eyleminin istihbarat ve takip sayesinde engellenmekte olduğunu aktardı. Alman Büyükelçi, kısa vadede mücadelenin, güvenlik servisleri arasındaki koordinasyonun artırılması, internetin izlenmesi ve hava yolu sisteminin denetimi üzerine odaklandığını söyledi. Alvensleben, uzun vadede ise radikal eğilimlerle mücadele gerektiğini belirtti. İnançlı kitlelerin militan eğilimlerden korunması konusu, Avrupa Birliği Terörle Mücadele Koordinatörü Gijs de Vries tarafından da vurgulandı. De Vries, "Mutedil Müslümanlar, İslam'ı radikallerin elinden kurtarmalı" şeklinde konuştu. Aşırı uçların eğitim üssü olarak internetten geniş şekilde faydalandıklarını aktaran Vries, "Ama mesele bundan ibaret değil. Mesela Avrupa'da bazı hapishanelerin de militan yetiştirme merkezi olarak çalıştığını tespit edip, bunun önünü aldık" dedi.

Dünya Güvenlik Konferansı'nda siber güvenlik oturumuna başkanlık eden İhlas Holding Genel Müdürü ve EWI Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Mücahid Ören, internet güvenliğinin de fiziki güvenlik kadar önem kazandığını söyledi. Mücahid Ören, "Konunun, veri güvenliğinden telif haklarına kadar pek çok boyutu var. Mühim olan maliyet ve hürriyetler noktasında geçerli ve makul dengeleri bulmaktır" dedi. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in terörle mücadele özel temsilcisi Anatoli Safanov da, militan eğilimlerle mücadele için ders kitaplarında kullanılan dile kadar inilmesini teklif etti. İngiliz İstihbarat Servislerinin eski başkanı olan ve halen BBC Dünya Servisi'nin radyo, tv ve ınternet yayınlarından sorumlu bulunan Pauline Nevile Jones ise, terör örgütlerinin otorite boşluğu yaşanan ülke ve bölgelerde rahat nefes alma imkanı bulduklarına dikkat çekti. Oturumda daha sonra Norveç Siber Acil Müdahale Dairesi Başkanı Christophe Birkeland, AB Komisyonu Internet Güvenliği yetkilisi Andrea Servida ve Japonya Siber Acil Müdahale Birimi'nden Yurie Ito, sorumluluk alanlarıyla ilgili tecrübelerini aktardı.

Bu yıl dördüncüsü yapılmakta olan Dünya Güvenlik Konferansı, New York merkezli East-West Enstitüsü adlı kuruluş tarafından düzenlendi. Konferans, Dünya Gümrük Teşkilatı, Club de Madrid adlı düşünce kuruluşu ve Almanya Dışişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştirildi.

(MC-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA