Brüksel: Avrupa Parlamentosu Toplantısı

Brüksel: Avrupa Parlamentosu Toplantısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu'nda Parlamenterlerin Türkiye'nin AB Üyeliğiyle İlgili Sorularını Yanıtladı.

Brüksel: Avrupa Parlamentosu Toplantısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu'nda parlamenterlerin Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak parlamenterlerin sorularını yanıtlayan AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Rehn, "Avrupa Birliği 2004 ve 2005 zirvelerinde Türkiye ilk sırayı aldı, 14-15 Aralık 2006 zirvesinde de aynı şeyin olmasını istemiyoruz. Her şeyden önce, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde reformları durdurduğu söz konusu değil, ancak yavaş gittiğini kabul ediyorum. Dini azınlıklarla ilgili mecliste bir yasa kabul edildi. Reformlar devam ediyor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları da umut verici" dedi. Rehn, Kıbrıs'la ilgili olarak ise, "Türkiye'nin limanlarını Rumlar'a açmasını bekliyoruz. Ankara Protokolü'nün tamamen uygulanmasını istiyoruz. Şayet bu olmazsa, komisyonda uygun karar alınacaktır" diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu Rum Milletvekili Marios Matsakis ise,

Türkiye'nin Ankara Protokolü'nü imzalamayacağının Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve üst düzey askerler tarafından sık sık dile getirildiğini, kendisinin de Türkiye'nin Ankara Protokolü'nü uygulayacağına inanmadığını söyledi ve böyle bir durumda ne yapılacağını Rehn'e sordu. Rehn, "Müzakerelerin durması kimseye fayda getirmez. Türkiye'nin AB üyeliği, tamamen karşılıklı çıkarlara dayanıyor. AB olarak biz de bölünmüş bir üye ülke istemiyoruz. Şayet Türkiye Ankara Protokolü'nü uygulamazsa, komisyon gereken kararı alacaktır" dedi.

AB'nin anayasa krizinin Türk milliyetçiler, Rus Panslavistler ve Sırp milliyetçilerin işine yaradığını belirten Rehn, müzakerelerin durmasının da AB'nin yararına olmadığını kaydetti. Türkiye'nin limanlarını Rum gemilere açması konusundaki tarihin şantajla alakası olmadığını ifade eden Rehn, Kıbrıs sorunu konusunda AB zirvesinden önce 11 Kasım'daki Genel Konsey toplantısında bir sonuca varılmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA