Brüksel: AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı Bitti

Brüksel: AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı Bitti

Avrupa Birliği (AB) Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı, Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Yapıldı. Dışişleri Bakanlarının Aylık Olağan Toplantısının Gündeminde, Ortadoğu Barış Süreci ve İran ile Sürdürülen Müzakereler Vardı.

Brüksel: AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı Bitti

Avrupa Birliği (AB) Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapıldı. Dışişleri bakanlarının aylık olağan toplantısının gündeminde, Ortadoğu barış süreci ve İran ile sürdürülen müzakereler vardı.

AB ülkeleri dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısının ardından bir basın açıklaması yapıldı. AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, "Filistin Lideri Abbas yeni hükümetin yapılandırılması için bizden güvence istiyor ve bizde Filistin yönetimine müsaade ettik. Fakat bazı şeylerin her zamanki gibi kalması şartıyla" dedi.

İran'ın nükleer programı hakkında da açıklamalarda bulunan Tuomioja, "İran'a sunduğumuz paketteki maddelerde değişiklik olmayacak ve Solana'nın karşılıklı müzakerelerle bu sorunu çözeceğini ümit ediyorum" diye konuştu.

AB Dış İlişkiler Temsilcisi Benita Ferrero Waldner ise, "Bugün çok mutluyum. Bu süreç içinde çözüme doğru yaklaştık ve çok önemli yol kat ettik" şeklinde konuştu.

AB Dış Politika Şefi Javier Solana da, "Benim düşüncem sürecin kurallara uygun, yani gayet dürüstçe yapıldığı yönünde. Eğer ABD yönetimi İran ile ilgili sabrını kaybederse, Amerikan yönetiminin de bizimle aynı problemi olacak. Bende sabrımı kaybetmeyeceğim ve bu süreçte ısrarlı bir şekilde adım atacağım" dedi.

Kaynak: İHA