Brown, El Maliki ve Talabani ile Görüştü

Brown, El Maliki ve Talabani ile Görüştü

İngiltere'de Tony Blair'den Sonra Başbakanlık Görevine Gelmesi Beklenen Maliye Bakanı Gordon Brown Bugün, Irak'a Sürpriz Bir Ziyarette Bulundu.

Brown, El Maliki ve Talabani ile Görüştü

İngiltere'de Tony Blair'den sonra başbakanlık görevine gelmesi beklenen Maliye Bakanı Gordon Brown bugün, Irak'a sürpriz bir ziyarette bulundu.

Başbakanlık görevine getirilmesiyle birlikte ülkesinin Irak'taki koalisyon kuvvetlerine katkısını tekrar gözden geçirme sözü veren Brown, Irak Başbakanı Nuri El Maliki dahil birçok üst düzey Iraklı yetkiliyle bir araya geldi.

El maliki ile görüşmesinden sonra birçok bakanlık binasını barındıran Yeşil Bölge'ye düzenlenen havan topu saldırısıyla, Irak'taki durumla ilgili olarak birinci elden tecrübe edinen Brown, Amerikalı ve İngiliz ordu yetkilileriyle de görüştü.

Gazetecilere konuşan Brown, geleceğe dair çıkarmaları gereken dersler bulunduğunu söyledi.

Nuri El Maliki'nin görüşmede, Saddam Hüseyin döneminden demokrasiye geçişte karşılaştıkları zorluklardan, dış etkenlerden ve baskılardan yakındığı belirtildi.

Brown'ın Devlet Başkanı Celal Talabani ile de bir araya geldiği ve görüşmede ağırlıklı olarak siyasi, ekonomik ve güvenlikle ilgili konuların ele alındığı kaydedildi.

Kaynak: AA