Brooklyn Belediye Başkanı, Başkan Topbaş'ı Ziyaret Etti

Brooklyn Belediye Başkanı, Başkan Topbaş'ı Ziyaret Etti

ABD'nin Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı Makamında Ziyaret Etti.

Brooklyn Belediye Başkanı, Başkan Topbaş'ı Ziyaret Etti

ABD'nin Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı makamında ziyaret etti.

Saraçhane Belediye Sarayı'nda gerçekleşen ziyarette konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marty Markowitz'in Brooklyn Belediyesi'nin Beşiktaş Belediyesi ile kardeş belediye olması nedeniyle İstanbul'da bulunduğunu belirterek, nezaket ziyaretinden dolayı Markowitz'e teşekkür etti. Brooklyn'in Türkler'in ağırlıklı olarak bulunduğu bir bölge olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, "Biz belediye başkanları olarak birbirimizi gayet iyi anlıyoruz, sorunlarımızı biliyoruz. Ayrıca Türkiye ile

ABD arasındaki gelişen ilişkilerde yerel diplomasiyi çok önemsiyoruz. Günümüz dünyasında yerel yönetimler arasındaki ilişkiler ülkeler arası boyuttaki diplomasiden çok daha ön planda. Ülkemizi ilk kez ziyaret eden sayın belediye başkanının İstanbul'dan çok iyi izlenimlerle ayrılacağına inanıyorum" diye konuştu.

"BROOKLYN, AMERİKA'DAKİ TÜRKİYE'NİN BİR BAŞKENTİ"

Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz ise, şehrinin Amerika'da Türkler'in en yoğun olarak bulunduğu bölge olduğunu belirterek, "Brooklyn, Amerika'daki Türkiye'nin bir başkenti" dedi. Amerika'da yaşayan Türkler'in ticaret, bilim, finans ve restoran işletmek gibi alanlarda çok başarılı olduklarını ifade eden Markowitz, "Türkleri Brooklyn'de barındırmaktan büyük memnuniyet ve onur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Dünya barışının çok önemli olduğunun da altını çizen Markowitz, "Bunun için buradayım ve Türkiye bu konuda çok önemli rol üstleniyor. Umudumuz bundan sonraki nesillerin barış içinde birlikte yaşamasıdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki belediye başkanı birbirlerine belediyelerinin rozetlerini taktı. Daha sonra Başkan Topbaş, Markowitz'e Büyükşehir Belediye Meclis toplantı salonunu gezdirerek meclis çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Görüşmede Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da yer aldı.

(HD-CİN-CC-Y)