Brezilya'da Türk Filmleri Festivali Başladı

Brezilya'da Türk Filmleri Festivali Başladı

Brezilya'da Türk Filmleri Festivali Başladı
CHA - Haberler | Dünya

Brezilya'nın Sao Paulo Belediyesi ile Türkiye Başkonsolosluğunun ortaklaşa hazırladığı Türk Filmleri Haftası, 'Organize İşler' filminin gösterimiyle başladı.

Brezilya'nın Sao Paulo Belediyesi ile Türkiye Başkonsolosluğunun ortaklaşa hazırladığı Türk Filmleri Haftası, 'Organize İşler' filminin gösterimiyle başladı. Sao Paulo kentinde ilk kez düzenlenen ve toplam 13 Yeşilçam filmin yer alacağı festivalin açılışına Brezilya'da yaşayan Türk vatandaşların yanı sıra çok sayıda Brezilyalı davetli katıldı.

"TÜRKİYE, OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ BİLİNMİYOR"

Açılışa ev sahipliği yapan Sao Paulo Kültür Sekreterliği Direktörü Carlos Agusto Calil ilk gösterim öncesi düzenlenen kokteylde yaptığı konuşmada daha önce birçok ülkeden film gösterimi gerçekleştirdiklerini belirtti. Kültür etkinliği kapsamında Türk sinemasının ilk kez bu festivalle birlikte Brezilya'ya geldiğini ifade eden Calil, bu organizasyonun Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı yapacağı görüşünü dile getirdi. Türkiye'ye bir kez gelip hayran kaldığını ve Türkiye'deki yaşam kültürünün etkisinden kurtulamadığını ifade eden Calil, "Maalesef Türkiye, olması gerektiği gibi bilinmiyor" diye kaydetti.

Açılış konuşmasında söz alan Sao Paulo Başkonsolosu Mustafa Kapucu "Başkonsolosluğumuzun en önemli amaçlarından birisi de Brezilya halkı ile Türkiye arasındaki kültürel anlayışı geliştirmektir. " değerlendirmesinde bulundu. Bu projenin ilk adımının Türk Filmleri Haftasıyla atıldığına değinen Kapucu, düzenlenen festivalin Türkiye'nin Brezilya ile olan siyasi ve iktisadi ilişkilerine katkıda bulunacağını savundu.

BREZİLYALILAR KAPADOKYA'DA DİZİ ÇEKECEK

Kapadokya bölgesine yoğun bir ilgi olduğunu belirten Başkonsolos, İstanbul'un nerede olduğunu bilmeyen bir Brezilyalının Kapadokya'yı haritada rahatlıkla gösterebileceğini vurguladı. Ayrıca, Brezilyalı yapımcıların taşrada yaşayan ve okuma yazma dahi bilmeyen bir çocuğun Kapadokya'yı görme hayaliyle Türkiye'ye gelip yaşadıklarını konu edinen bir dizi film projelerinin olduğunu ifade etti.

Festival boyunca ödül kazanan filmlerin yanı sıra Türk sinemasından klasikler de Brezilyalı seyirciyle buluşacak. 10-18 Ağustos 2011 tarihlerinde devam edecek festivalde Organize İşler, Züğürt Ağa, Selvi Boylum Al Yazmalım, Uzak, Eşkıya, Devrim Arabaları, Beynelmilel, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Babam ve Oğlum, Dondurmam Gaymak, Vavien, Başka Dilde Aşk ve Bal filmleri gösterilecek. Brezilya medyasında geniş yer bulan festivale ilginin yoğun olacağı bekleniyor.

Brezilya'da Türk Filmleri Festivali Başladı

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title