-katsu: "Makro Ekonomik İstikrar İçin Reformlar Sürdürülmeli"

Dünya Bankası Bölgesel Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu, Türkiye Ekonomisine İlişkin Olarak Herşeyin Olduğu Gibi Kabul Edilmemesi Gerektiğini Belirtirken,"Bundan Sonra Sürekli Olarak, Sürekli Ve Kararlı Bir Şekilde Makroekonomik İstikrarı Sağlamak Üzere Reformların Sürdürülmesi Gerektiğini Düşünüyorum" Dedi.

<br>-katsu:

Dünya Bankası Bölgesel Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu, Türkiye’nin makroekonomik istikrarı sağlamak üzere reformların sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Katsu, Yatırım Danışma Konseyi, toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, "Aslına bakarsanız herşeyi olduğu gibi kabul etmemeniz lazım. Bundan sonra sürekli olarak, sürekli ve kararlı birşekilde makroekonomik istikrarı sağlamak üzere reformların sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"LİSANS VE İZİN BELGELERİNİ ALMA SÜRESİ UZUN"

Shigeo Katsu, Konsey toplantısında çok önemli görüşmeler gerçekleştirildiğini belirterek, makroekonomik istikrarla birlikte sağlanan temellerin değrelendirildiğini kaydetti. Katsu, Dünya Bankası’yla yapılan görüşmeler kapsamında çok sayıda şirketin katılımıyla yapılan araştırmaların değerlendirildiğini bildirdi. Katsu, özellikle iş ortamında nasıl düzenlemeler, iyileştirmeler yapılabileceği ve şirketlerin yönetiminde ne gibi adımlar atılabileceğini değerlendirdiklerini belirtirken, Türkiye'nin özellikle AB ülkelerinin de içinde bulunduğu pek çok ülkeyle rekabet içinde olduğunu anımsatan Katsu, "Türkiye'de özellikle belirli lisansların sağlanması açısından belirli ilerleme kaydedilmiş durumda. Ancak hala bazı lisans ve izin belgelerinin alınması hala uzun sürüyor. Türkiye'de bir lisansın alınması yaklaşık 66 gün sürüyor. Ancak bazı ülkelerde bu tarz lisansları almanın çok daha kısa sürdüğünü görüyoruz" dedi.

"BÜROKRATİK ENGELLER VAR"

Katsu, özellikle yurtdışından yatırımların çekilmesi için üretim alanında bazı ilerlemeler kaydedilmesinin son derece önemli olduğunu söyledi. Katsu, ithalat ve ihracat süreçlerinde çok önemli miktarlarda fazla ve uzun süren bürokratik engeller olduğunu belirterek, Türk ekonomisinin ilerlemesi açısından bu sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

"MESLEKİ EĞİTİM ÖNEMLİ"

İşgücü piyasasındaki esneklik konusunda çok daha kararlı reformların yapılması önerisinde bulunan Katsu, özellikle eğitim konusuna dikkat edilerek, mesleki eğitim verilmesi gerektiğini söyledi. Katsu, öğrencilerin sahip olduğu yeteneklerle, okuldaki ve iş yaşamında kullanacakları yetenekler arasında bir bağlantı kurulması konusunda öneride bulundu. Katsu, "Türk halkının çok yetenekli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle teknik alanlarda çok yetenekli olduğunu biliyoruz. Ancak eğitim alanında, yeterli eğitime sahip olamadıkları için Avrupalı komşularına kıyasla bunları iş hayatında yeterince kullanamadıklarını düşünüyoruz" dedi.

MAKROEKONOMİK REFORMLARIN BAŞARIYA ULAŞMASININ SIRRI

İşgücü piyasasındaki esneklik açısından yeni iş ortamlarının yaratılmasının önemine işaret eden Katsu, "Bu yeni iş ortamları yaratılabilirse, Türkiye'deki ekonomik durumun çok daha iyileşeceğini makroekonomik reformların çok daha başarılı olacağını ve bütün bunların sonucunda özellikle de Türkiye'den beklenilen oranda üretkenliğin elde edilmesini bekliyoruz" dedi. Katsu, gelecek 6 yıl içinde Türkiye'de 10 milyon yeni istihdam yaratılması gibi hedeflerden bahsedildiğini belirterek, bunların hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekti.

"TÜRKİYE BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP"

Kaynak: ANKA