-erdoğan: "Kazanımların Heba Edilmesine İzin Vermeyeceğiz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ekonomisinin Bulunduğu Konuma Kolay Gelmediğini Belirterek, Türkiye'nin Elde Ettiği Kazanımların Her Ne Sebeple Olursa Olsun, Heba Edilmesinin Asla Söz Konusu Olamayacağını Söyledi.

<br>-erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisinin bulunduğu konuma kolay gelmediğini belirterek, Türkiye'nin elde ettiği kazanımların her ne sebeple olursa olsun heba edilmesinin asla söz konusu olmayacağını kaydetti. Erdoğan, "Hiçbir hal ve şart altında bu kazanımlardan geri dönüş ya da rehavet ya da gevşeme söz konusu olmayacaktır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Yatırım Danışma Konseyi'nin kapanışında yaptığı konuşmada, konsey üyelerinin Türkiye ekonomisinin oldukça başarılı bir performans gösterdiğini ifade ettiğini belirterek, "Hiç şüphesiz Türkiye bu seviyelere kolay gelmedi. Hükümet olarak bu noktaya gelmek için tam bir kararlılık içinde hedeflerimize kilitlendik ve bu hedefler doğrultusunda samimiyetle, cesaretle çalıştık ve çalışıyoruz" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin elde ettiği kazanımların her ne sebeple olursa olsun, heba edilmesinin asla söz konusu olamayacağını belirterek, "Hükümetimiz ne zor elde ettiğimiz güven ve istikrar ortamının bozulmasına, ne de kazanımlarımızın kolayca heba edilmesine izin vermeyecektir" dedi. Erdoğan, tüm dünya piyasalarında bir hareketlilik, dalgalanma olduğunu, bu hareketliliğin yansımalarının gayet doğal olarak Türkiye'de de hissedildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"DALGALANMALARIN ÜSTESİNDEN GELECEK KAPASİTEYE SAHİBİZ"

"Şunun farkındayız piyasalarımızdaki bu hareketlilikte Türkiye'ye has sebepler de vardır. Ancak unutulmaması gereken şudur. Türkiye ekonomisi, artık bu tür dalgalanmaların üstesinden gelecek imkan ve kapasiteye sahiptir. Türkiye'nin uzun vadeli hedefleri çok nettir, çok açıktır. Hükümetimiz, Merkez Bankamız bu tür dalgalanmalar karşısında her türlü adımı atmakta, her türlü tedbiri almakta asla tereddüt etmemiştir ve bundan sonra da tereddüt etmeyecektir. Türkiye kazanımlarının farkındadır. Türkiye tarihi seviyelerde, rekor seviyelerde iyileşmeler kaydettiğinin farkındadır. Hiçbir hal ve şart altında bu kazanımlardan geri dönüş ya da rehavet ya da gevşeme söz konusu olmayacaktır. Zaten Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu yapısal reform süreci uzun vadeli hedeflere yönelik kararlı politikasını da ortaya koymaktadır. Bu kararlılık bugün burada değerli konsey üyelerinin değerlendirmesine bir kez daha sunulmuştur."

"ÇABALAR, İYİNİYET DEKLARASYONU OLMANIN ÖTESİNDE"

Erdoğan, yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik çabaların bir iyi niyet deklarasyonu olmanın ötesinde son bir yılda gerçekleştirilen somut iyileştirmeleri ve gelişmeleri içerdiğini de söyledi. Erdoğan, geçen yılki toplantıda dile getirilen alanlarda önemli ölçüde ilerleme sağlanmasından duyulan memnuniyeti ifade etmelerinin Hükümetin yatırım ortamının iyileştirilmesi konusundaki kararlılığını teyit ettiğini kaydetti. Erdoğan, bu kapsamda özellikle beş temel alanda sağlanan ilerlemelerin son derece etkileyici bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, bunları mevcut özelleştirme programına yönelik uygulamalar, vergi reformu sürecinde kurumlar vergisi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilmesi, standart ve düzenlemelerin AB normlarına uyumlaştırılması, yatırımların önündeki idari ve bürokratik engellerin özellikle yabancı personel çalıştırma sorunlarının azaltılması, sosyal güvenlik reformunun yasalaşması olarak sıraladı.

Kaynak: ANKA