Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı

Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı

Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101’inci yıl dönümü nedeniyle bir program düzenledi.

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'inci yıl dönümü nedeniyle bir program düzenledi.

İlk olarak Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, protokol üyeleri tarafından Atatürk anıtına çelenk konuldu. Meydandaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi. Daha sonra 18 Mart Şehitler Günü Anma programı, Metristepe Kültür Merkezi'nde Kumral Abdal Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. Burada günün anlam ve önemini belirten konuşma Kumral Abdal Anadolu Lisesi Müdürü Ali Bilgin tarafından yapıldı. Ali Bilgin, konuşmasında, "Okul olarak bu anlamlı günde Çanakkale ruhunu nakletmeye çalışacağız. Hep birlikte bir ruh nakli yaşamaya, içimizdeki Çanakkale ruhunu yaşamaya çalışacağız. İnsan bir ruhla diri olur. İçimizde hangi ruh dolaşıyorsa onun diriliğini yaşarız. Bugün içimize Çanakkale ruhunu doldurup Çanakkale ruhunun diriliğiyle Çanakkale'nin bugün neye karşılık geldiğini sorgulayalım. Bugün şehitlerimizin ruh dünyasını tanımaya ve onlardan içimize fısıltılar taşımak için siperlere girelim. Çanakkale'den sonra vatanımızda daha kaç siper kazdığımızın daha kaç şehit verdiğimizin ve Çanakkale savunmasının bitip bitmediğinin farkında olalım" dedi.

Garnizon Komutanlığı adına ise Bakım Üsteğmen Ekrem Kılıçaslan tarafından bir konuşma yapıldı. Kılıçaslan, konuşmasında, "Uğrunda büyük bedeller ödenen, aziz vatanımızın mevcudiyeti ve göklerde hür bir şekilde dalgalanan şanlı al bayrağımız, şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere bıraktığı kutsal bir emanetidir. Canları pahasına mücadele ederek bu toprakları vatan yapan isimli isimsiz bütün kahramanlarımız ebedi varlığımızın teminatı olmuşlardır. Bir ulusun küllerinden yeniden dirilerek var oluş mücadelesi verdiği, yenilgiler ve toprak kayıpları ile uzun yıllar süren umutsuzluğa ve kötü gidişata son vererek, yeniden itibar kazandığı, harp tarihine altın harflerle yazılmış olan bir kahramanlık destanının adıdır 18 Mart. Londra'yı Odesa'ya bağlayan deniz yolunun, karanlık limanda kaybolduğunun bütün dünyaya ilan edildiği günün adıdır 18 Mart. 18 Mart 1915 düşman için büyük bir felaket, kahraman Türk Milleti için ise eşsiz bir zafer günüdür.Milletçe birlik beraberlik ve kahramanlık destanı olan Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yıl dönümünü kutlamanın büyük onur ve gururunu yaşamaktayız. Dönemin süper güçlerinden oluşan düşmanın, sayı ve teknik üstünlüğüne rağmen, vatan ve bağımsızlık söz konusu olduğunda cani dahil bütün varlığı ortaya koyarak, yediden yetmişe birlik beraberlik duygusu ve yurt sevgisi ile kenetlenip, tek yürek halinde direnen yüce milletimizin gösterdiği destanlaşmış bir zaferin adıdır Çanakkale. Şüphesiz ki; Çanakkale savaşlarının milletimize en büyük armağanı insiyatifi, öngörüsü ve askeri dehası ile bir milleti küllerinden dirilten, devletimizin kurucu, büyük devlet adamı ve komutanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Türk harp tarihine bir kahraman olarak kazandırmasıdır" dedi.

Anma programı, yapılan konuşmaların ardından, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, oratoryoların sahnelenmesi ve Çanakkale kahramanlık türkülerinin seslendirilmesiyle sona erdi.

Ardından 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'inci yıl dönümü programı kapsamında İntikamtepe Şehitliği ziyaret edildi. Burada yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunarak saygı atışı yapıldı. Şehitlerimizin ruhuna okunan duaların ardından protokol mensupları ve şehit ailelerince şehitlik gezilerek her bir şehide karanfil sunuldu. Anma programı son olarak Bozüyük Belediyesi tarafından şehit aileleri, gazi ve aileleri ile protokole verilen yemekle sona erdi.

Törenlere Kaymakam Köksal Şakalar, Garnizon Komutanı Bakım Binbaşı Alper Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Bozdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Süleyman Can, Belediye Başkan Vekili Veysel Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Güner, İlçe Müftüsü Selami Bağcı, Yüksekokul Müdürü Murat Yurdakul, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, şehit ve gazi aileleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. - BİLECİK

Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı
Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı
Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı
Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı
Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı
Bozüyük'te Çanakkale Zaferi Anma Programı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title