Bozüyük Çevre Yolu, Ulaşıma Açıldı

Bozüyük Çevre Yolu, Ulaşıma Açıldı

Bilecik'in Bozüyük İlçesinde Bulunan Çevre Yolu, Ulaşıma Açıldı. Çevre Yolunun Transit Araç Geçişlerine Açılması ile Bozüyük Şehiriçi Trafiği Rahatlamış Oldu. Hava Kirliliğini de Azaltacak Olan Çevre Yolu Geçişleri, Şehiriçinde Yaşanan Trafik Kazalarının da Azalmasını Sağladı.

Bozüyük Çevre Yolu, Ulaşıma Açıldı

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde bulunan çevre yolu, ulaşıma açıldı. Çevre yolunun transit araç geçişlerine açılması ile Bozüyük şehiriçi trafiği rahatlamış oldu. Hava kirliliğini de azaltacak olan çevre yolu geçişleri, şehiriçinde yaşanan trafik kazalarının da azalmasını sağladı.

Bursa ve Kütahya kavşaklarındaki bölge trafik ekiplerinin özellikle tır ve kamyonları yönlendirdiği çevre yolunda kesintisiz ilerlenebiliyor. Yol birkaç yerde 2 şeride düşse de yolun tamamına yakını 3 şeritli. Mıcır kaplama asfalt olarak zemini düzenlenen yol, alt geçitlerin mahkeme kararına istinaden düzenlenmesi ve dolgu olan yerlerin oturmasının ardından beton asfaltla kaplanacak.

AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, "Bozüyük-Mekece yolu projesinin birinci kısmında bulunan Bozüyük Çevre Yolu, 10 Km uzunluğunda ve 2x3 sathi kaplamalı bölünmüş yol seviyesinde tamamlanmış olup 4 Temmuz 2008 tarihinde trafiğe açılmıştır. Bozüyük şehir içinden günde ortalama 30-35Bin civarında araç geçmekte ve bu rakam sürekli ve düzenli olarak artmaktaydı. Trafik kompozisyonuna bakıldığında trafik hacminin yarıya yakınının ağır vasıta taşıtlarından oluştuğu görülmekteydi. 10 km' lik Bozüyük çevre yolunun açılmasıyla Bozüyük şehiriçi büyük bir oranda rahatlayacaktır. Bir sürücü şehir içinden 10-15 dakikada geçerken Bozüyük Çevre Yolu sayesinde artık hiç duraksamadan 2 dakika içerinde geçecektir. Bozüyük halkı ve sürücülerimiz trafik sıkışıklığından kurtulmuş olacaklardır" dedi.

Bozüyük Çevre Yolunun açılmasıyla Bozüyüklü yayaların ve sürücülerin artık sıkıntı veren trafik yoğunluğundan kurtulduğunu söyleyen Poyraz, şehiriçindeki yaralanmalı ve ölümlü kazaların da en aza ineceğini, Tehlikeli ve Yanıcı madde taşıyan araçlarında şehrin dışına yönlendirildiğini söyledi.

Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan ve sadece Bozüyük için değil tüm Türkiye için büyük önem taşıyan Bozüyük çevre yolunun, Bursa, Kütahya ve Yeşilkent kavşaklarının 2008 yılının sonuna kadar tamamlanacağını söyleyen Poyraz, 86 kilometrelik projenin tamamının da 2009 yılı sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını kaydetti.

Trafik sorununun Bozüyük' ün yıllardır kanayan yarası olduğunu belirten Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, "Bozüyük'ün içerisinden geçen mevcut yol artık kangren haline gelmişti. Sürekli kazalar oluyor, can ve mal kayıpları yaşanıyordu. Vatandaşlarımız aşırı derecede zehirli egzoz gazını solumak zorunda kalıyordu" dedi.

Bozüyük TSO Yönetim Kurulu Başkanı Habib Esel, "Yeni çevre yolu şehriçini çok rahatlattı fakat çevre yolunu kullanan gerek yayaların gerekse sürücülerin yolun tamamlanmayan bariyer ve kavşak gibi eksiklikleri giderilene kadar dikkatli olmalıdırlar. Bozüyük şehir içerisindeki petrol istasyonları ve dinlenme tesisleri gibi bazı işletmelerin işleri belki biraz düşebilir ve bu da olumsuzluk gibi görülebilir fakat bu çevre yolunun bu zararının yanında Bozüyük'e çok fazla faydası var" diye konuştu.

Bozüyük'te ikamet eden Muhammed Yerli, "Çevre yolunun trafiğe açılması, şehiriçi trafiğini büyük ölçüde rahatlattı. Özellikle kamyon gibi büyük taşıtların şehir dışına kaydırılmasıyla; can güvenliğinin sağlanması ve gürültünün azalması açısından son derece isabetli olmuştur. Bu vesileyle bir nebze de olsa şehrin içerisindeki havaya egzoz gazlarının olumsuz etkisi azaltılmış oldu. Bozüyük' te ikamet eden bir vatandaş olarak çevre yolunun faaliyete geçmesinden çok memnunum. Allah bu yolları yaptıranlardan ve hizmete açtıranlardan razı olsun" şeklinde konuştu.

Ailesiyle birlikte Alanya'dan Yalova'ya tatil dönüşü yapan Uğur Işıkyol, "Yol çok hoşumuza gitti. Bozüyük çevre yolu geniş ve ferah bir karayolu olmuş. Şehir içerisinde hiç trafiğe takılmadan yolumuza devam etme imkânını bulduk. Daha önce Alanya' ya tatile giderken Bozüyük' ün içerisinden trafik yoğunluğu içerisinde geçmiştik. Bu çevre yolu bizi çok rahatlattı" dedi.