Bozlak Haberleri

Bozlak haber, Bozlak son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bozlak - 28.11.2017
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve Yavuz Bingöl Öğrencilerle Birlikte Saz Çalarak Türkü Söyledi
"Yeni müfredatta istiyoruz ki evlatlarımız bizim dönemden çok daha fazla hayata hazır olsun" Öğrencilerin müzik terminolojisini doğru ve yerinde kullanmasını, sahne ve performans becerisine sahip olmasını istediklerini anlatan Yılmaz, "Öğrencilerin şarkı sözü yazarak, çalgı yaparak, beste yaparak oluşturdukları ürünleri uygun ortamda aileleri ve çevreleriyle paylaşmalarını istiyoruz. Her sınıf düzeyinde türkü şarkıyla ilgili 8 eseri seslendirmesini bekliyoruz. Bilimsel çalışmalar şunu göstermiştir ki, çalgı eğitimi beynin farklı işlev gören bölgelerini geliştiriyor. Gerçekten çalgı eğitiminin her sınıftan itibaren verilmesini istiyoruz. Hem ülkemizin kültürünü, bozlak, barak, maya, gazel, gurbet havası, zeybek, mengi, horon, halayı da bilsin ama bunun yanında 10.
Bozlak - 28.11.2017
Güzel Sanatlarda Tematik Lise Dönemi Başlıyor
Ülkenin bozlak, halay, horon, gazel, zeybek, karşılama gibi değerlerinin bilinmesinin önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, "Ama bunun yanında 10.
Bozlak - 28.11.2017
Eski Savcı Hakkında Fetö'den Hapis İstemi
FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu iddiasıyla meslekten ihraç edilip tutuklanan eski savcı Rafetcan Bozlak ile ilgili "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan iddianame hazırlandı.
Bozlak - 19.11.2017
Tarihi Kent Kırşehir'de Sonbahar Güzellikleri
Selçuklu Devleti zamanında uzay bilimlerinin öğretildiği Cacabey Medresesi ile Yunus Emre, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli, Türkçe'nin öncülerinden Aşık Paşa, Mevlana'nın talebesi Şeyh Süleyman Türkmani'nin türbelerinin yer aldığı, bozlak ustası Neşet Ertaş'ın memleketi Kırşehir'deki park ve bahçelerde sarıdan yeşile, kırmızıya kadar oluşan farklı renkler sonbaharda ayrı güzellik sunuyor.
Bozlak - 28.10.2017
Eserlerimde Vazgeçilmezlerim Atatürk ve Neşet Ertaş"
Kırşehir'de 73 yaşındaki emekli Ali Osman Yurdugüzel, ağaç parçaları ve kullanılmayan eşyaları sanat eseri haline getirerek, üzerine Atatürk ve bozlak ustası Neşet Ertaş'ın fotoğraflarını işliyor.
Bozlak - 03.10.2017
Bozkırın Tezenesi"Nin Yaşadığı Ev "Müze Evi" Yapılacak
Neşet Ertaş'ın sadece Kırşehir değil Türkiye için önemli bir değer olduğunu vurgulayan Yayman, bozlak ustasının mezarının da bulunduğu mahallede, babasına ait evin "Neşet Ertaş Müze Evi" yapılacağını bildirdi.
Bozlak - 26.09.2017
Neşet Ertaş'ın Ölümünün Yıl Dönümü
Görevlendirme yapılan Eruh Belediyesi, "Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen bozlak ustası Neşet Ertaş'ın ölümünün 5. yılında konser düzenledi.
Bozlak - 26.09.2017
Neşet Ertaş'ın Anısına "Bir Garip Usta" Bestesi
"Bozlak ustası" Ertaş'ın amcasının oğlu olan Burhan Ertaş, Kırşehirli şair İbrahim Düğer'in kaleme aldığı "Bir garip usta" adlı şiiri, bozlak havasında besteleyerek Neşet Ertaş'a vefa, minnet ve şükranını dile getirdi.
Bozlak - 26.09.2017
1. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali
Kırşehir'de düzenlenen 1. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali, halk müziği sanatçılarının seslendirdiği bozlak ustası Neşet Ertaş'ın eserleriyle sona erdi.
Bozlak - 25.09.2017
Sevenleri "Bozkırın Tezenesini" Unutmadı
Ertaş'ın Bağbaşı Mezarlığı'ndaki kabrinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. Türkiye'nin birçok ilinden ve yurt dışından gelen vatandaşlar, bozlak ustasının mezarını ziyaret ederek kendisine olan özlemlerini dile getirdi, kabrine su döktü, çiçek bıraktı, dua okudu.
Bozlak - 25.09.2017
Neşet Ertaş'ın Ölümünün 5. Yılı
Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğünce "Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen bozlak ustası Neşet Ertaş'ın ölümünün 5. yılında mezarı başında anma programı düzenlendi.
Bozlak - 25.09.2017
Anadolu'nun "Gönül Dağı" Neşet Ertaş
Bozlak türkülerini feryat olarak nitelendiren Ertaş, 1938 yılında Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesi, Abdallar (Kırtıllar) köyünde dünyaya geldi.
Bozlak - 25.09.2017
1. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali
Bozkırın tezenesinin ölümünün 5. yılı dolayısıyla düzenlenen 1. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali'nde sahne alan sanatçılar, bozlak ustasının sevilen eserlerini seslendirdi.
Bozlak - 21.09.2017
Kırşehir'de Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali Düzenlenecek
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, bozlak ustası Neşet Ertaş'ın adını yaşatmak amacıyla bu yıl ilk kez Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali düzenleneceğini bildirdi.
Bozlak - 09.09.2017
Aksaray'da İki Otomobil Çarpıştı: 5 Yaralı
Önündeki kaza yapan araçlara çarpmamak için manevra yapan Fahrettin Bozlak idaresindeki çekici de şarampole yuvarlandı.
Bozlak - 18.07.2017
Adıyaman'da Trafik Kazası: 7 Yaralı
Kazada sürücülerin yanı sıra araçlarda bulunan Ahmet Bozlak, Mehmet Erçıktı, Hatice Doğan, Ayşegül Yılmaz ve Elifnaz Yılmaz (2) yaralandı.
Bozlak - 25.06.2017
Validen Mersin'e Türkülü Veda
Valiler Kararnamesiyle Eskişehir Valiliğine atanan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programında, Bozlak ustası Neşet Ertaş'ın "Neredesin Sen" türküsünü söyleyerek Mersin'e veda etti.
Bozlak - 21.06.2017
Akpınar'da Neşet Ertaş'a Vefa
Bozlak ustası Neşet Ertaş'ın doğduğu ve bir süre yaşadığı ev başta olmak üzere bir çok binanın tadilatının yapıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Neşet Ertaş'ın doğduğu ve büyüdüğü ev de dahil olmak üzere mahalle genelinde bir çok evin tadilatı yapıldı.
Bozlak - 26.05.2017
Aeü Müzik Bölümüne Öğrenci Alınacak
Bozlak ustasının memleketinde adını Neşet Ertaş'tan alan fakültenin müzik bölümüne 40 öğrenci alımının Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından onaylandığını aktaran Karakaya, şunları kaydetti: "İlk kez öğrenci alan birçok bölümün ardından müzik bölümüne de öğrenci alımının onaylanmasıyla büyük usta Neşet Ertaş'ın memleketinde adına yakışır bir fakülte olacağız.
Bozlak - 18.05.2017
Kırşehir Belediyesinden Türk Halk Müziği Konseri
Koro şefi Levent Derinyol yönetimindeki 60 kişilik koro, dinleyicilere Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Hacı Taşan ve bir çok bozlak ustasının eserlerinden oluşan 24 türkü seslendirdi.
Bozlak - 13.05.2017
Neşet Ertaş Kaman'da Anıldı
Konuşmanın ardından Kaman'da görev yapan müzik öğretmenlerinden ve mahalli sanatçılardan oluşan müzik grubu, Neşet Ertaş'a ait bozlak, uzun hava ve oyun havalarını seslendirdi.
Bozlak - 04.05.2017
Fatih Aydın 45'Lik Şarkılar'la Dönüyor, Müzik Aşka Dönüşüyor
Güçlü şarkı sözleri ve anlamlı şiirleri yeni jenerasyonla buluşturmak, kendi müziğimizin muhteşem ezgilerini hatırlatarak ilerideki kuşakların ilham almasını sağlamak üzere çalışmalar yapan Sanatçı Fatih Aydın, yeni albümü 45'lik Şarkılar ile herkesi müzik dünyasında nostaljik bir yolculuğa davet ediyor. Albümün fotoğraf çekimleri ise ünlü Fotoğrafçı Mehmet Turgut tarafından gerçekleştirildi. Türk müzik piyasasında uzun zaman sonra "albüm" geleneğini tekrar hayata geçirecek olan çalışma, aşkı farklı anlamları ve boyutlarıyla anlatan müzikal bir yolculuk… 45 YILLIK HAYAT YOLCULUĞUNUN ÖZETİ… Daha önce Serseriler Karnavalı ve Karasevda Senfonisi adlı şiir kitaplarında yer alan şiirlerine yer verdiği Şiirden Şarkılar albümü ile gönülleri fetheden Fatih Aydın, bu kez 45'lik Şarkılar ile müzikseverlere merhaba diyor. Çalışmasının, son 10 yılın en büyük kişisel yeni albümü olduğunu ifade eden sanatçı, çok daha gelişmiş bir sound elde etmek için toplam 3 stüdyoda, her biri Türkiye'nin en büyük saz ustaları arasında olan, 8o kişilik bir orkestra ekibi ile çalıştı. Fatih Aydın, bu albümde 45 yıllık hayat yolculuğunun bir özetini ortaya koyarken, ironik olarak 1970'lerden günümüze eski 45'lik şarkıların ayak izini sürüyor. Albümde aşk ve sevgi, çok güçlü sözler ve şiirlerle anlatılıyor. Albümün en büyük özelliği ise akustik formda oluşu ve günümüz sounduna farklı bir bakış açısı getirmesi. Albümde zaman zaman tango esintisi karşımıza çıkarken, bir anda Kürdilihicazkâr Makamı'nda bir sanat müziği eseri ile karşılaşabiliyoruz. Bazen Anadolu bozkırında bir bozlak, bazen senfonik bir ağıt, bazen de çok eğlenceli Balkan ezgileri ile Anadolu'dan dünyaya bir yolculuğa çıkıyoruz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bozlak Haberleri | Bozlak Haber - Haberler - Sayfa 6 - Bozlak haberleri, son dakika bozlak haber ve gelişmeleri burada. Kadının Güçlendirilmesi Çalıştayı Yapıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 14.4.2021 17:25:37. #1.14#

title