Bozlak Haberleri

Bozlak haber, Bozlak son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bozlak - 26.01.2020
İNTERNETTE VE SOSYAL MEDYADA ÖNE ÇIKAN YURT HABERLERİ
Ben, / Seherle savrulan bozlak yangını.
Bozlak - 26.01.2020
DHA YURT ÖZEL GÜNDEM -TEKRAR
Ben, / Seherle savrulan bozlak yangını.
Bozlak - 26.01.2020
Şair başkandan hurda yolsuzluğu iddialarına şiirli tepki
Ben, / Seherle savrulan bozlak yangını.
Bozlak - 26.01.2020
DHA YURT ÖZEL GÜNDEM
Ben, / Seherle savrulan bozlak yangını.
Bozlak - 11.12.2019
Kırşehir'de öğrenciler Neşet Ertaş türküleri okuyarak yarıştı
Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan gibi bozlak ustası ve halk ozanlarıyla Abdal müziği dünyaya yayılan ve müzik dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olan Kırşehir'deki yarışmada 10 öğrenci yarıştı.
Bozlak - 04.12.2019
Halk ozanı Muharrem Ertaş, ölümünün 35'inci yılında Kırşehir'de anıldı
Halk ozanı Neşet Ertaş'ın babası bozlak ustası Muharrem Ertaş, ölümünün 35'inci yılında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesince düzenlenen söyleşi ve konserle anıldı.
Bozlak - 28.11.2019
Türk Halk Müziği Topluluğu sezonun ilk konserinde Bursalılara türkü ziyafeti sundu
İlk bölümün son eserleri Bursa yöresine ait, Bursa'nın Ufak Defek Taşları, Menevşesi Tutam Tutam ve Çiftetelli oyunlarına Karagöz Halk Dansları Topluluğu Ekibi danslarıyla eşlik etti. Bursa Yöresi Gelin Alma figürlerinin sergilendiği halk oyunları gösterisi ilk bölümün sonuna damgasını vurdu. Sezon açılış konserinin Konuk Sanatçısı Bozlaklar ve Orta Anadolu'nun sevilen ismi İsmail Altunsaray, bağlamasıyla salonda Türkü şöleni yaşattı.
Bozlak - 19.11.2019
KAEÜ Rektörü Karakaya, bağlama çalıp öğrencilerle türkü söyledi
Karakaya, kısa süre önce Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan gibi bozlak ustası ve halk ozanlarıyla dünyaya yayılan Kırşehir'in Abdal müziğinin, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na müzik dalında dahil olmasının kent için önemli bir kazanım olduğunu da aktardı.
Bozlak - 09.11.2019
Neşet Ertaş'ın memleketinde UNESCO sevinci
Kırşehir'in müzik dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na alınmasıyla birlikte başta "Bozkırın tezenesi" Neşet Ertaş olmak üzere halk ozanlarının beslendiği bozlak kültürü ve Abdal geleneği daha güvenli şekilde gelecek kuşaklara aktarılacak.
Bozlak - 08.11.2019
Meslek lisesi öğrencilerine Ambarlı Santrali'nde özel ders
  Projenin İstanbul Avrupa Yakası'ndaki ayağını üstlenen Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Yüksek Gerilim Dalı'nın yeniden hayata geçmesine destek verdiği İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören 31 öğrenciye, doğalgazın elektriğe dönüşüm sürecini EÜAŞ'ın İstanbul'da bulunan Ambarlı Doğalgaz Kombine Çevrim ve Fuel Oil Santali'nde anlattı. BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, İK Direktörü Gaye Küçükkaya ve İSG Ekip Lideri Ozan Bozlak'ın katıldığı eğitim amaçlı gezide, öğrencilerin yanı sıra öğretmenler de hazır bulundu.
Bozlak - 01.11.2019
Kırşehir'in Abdal müziğine UNESCO tescili
Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan gibi bozlak ustası ve halk ozanlarıyla dünyaya yayılan Kırşehir'in Abdal müziğinin, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na müzik dalında dahil olduğu bildirildi.
Bozlak - 25.10.2019
Nevşehir'den kısa kısa
Türk opera sanatçısı Burak Bilgili ve piyanist Gökhan Aybulus, Nevşehir'de, "Notalardaki vatan aşkı" adlı etkinlikte konser verdi. Kapadokya Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ve Argos Kültür Sanat tarafından ortaklaşa düzenlenen "Bezirhane buluşmaları" kapsamındaki etkinlik, müzik severleri bir araya getirdi. Programda, Ravel, Rachmaninoff ve Ahmet Adnan Saygun'un eserlerini yorumlayan Burak Bilgili, "Bozlak, Mavişim, Güvercin ve Köroğlu" adlı eserleri seslendirdi.
Bozlak - 25.10.2019
Bezirhane'de 'Notalardaki Vatan Aşkı' Konser ve Söyleşisi Düzenlendi
Konuşmaların ardından sırasıyla Ravel ve Rachmoninoff'un eserlerini yorumlayan Bilgili ve Aybulus, daha sonra Cumhuriyetin ilk yıllarında üstün yetenekli çocuklar için çıkan yasa vesilesiyle müzik eğitimi alan Türk besteci ve sanatçı Ahmet Adnan Saygun'un Atatürk ile olan hatıralarını anlatarak sanatçının düzenlediği "Bozlak", "Mavişim", "Güvercin" ve "Köroğlu" adlı eserleri seslendirdi.
Bozlak - 10.10.2019
Boyabat'ta taksi sürücülerine bilgilendirme toplantısı
İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amiri Vekili Burak Bozlak, ticari taksi sürücülerinin araçlarında bulundurması gereken belgeler hakkında bilgi verip cezai duruma düşülmemesi için eksik belgelerin en kısa sürede tamamlanması gerektiğini söyledi.
Bozlak - 09.10.2019
Boyabat'ta okul servis sürücülerine eğitim
Tıngır, servis araçlarının teknik bakımlarının da zamanında yapılmasını söylerken, "Öğrencilerin emniyet kemerlerini takmaları konusunda dikkatli olup emniyet kemerlerin takılı olup olmadığını kontrol etmeden aracınızı hareket ettirmeyiniz. Çocukların araca binmesi ve indirilmesi anında herhangi bir kazaya meydan vermemek için sizlere söylenen talimatlara kesinlikle uyacaksınız. Hepinize kazasız belasız bir yıl diliyorum" dedi. İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amiri Vekili Burak Bozlak, uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.
Bozlak - 03.10.2019
Neşet ertaş beştepe'deki etkinlikte anıldı
'BOZKIRIN SADECE BİR TANE TEZENESİ VARDIR VE O NEŞET ERTAŞ'TIR' Rektör Parlak'ın ardından konuşan Bakan Ersoy, Neşet Ertaş'tan, "Zamanımızdan abdallar kervanına katılan büyük yolcu" şeklinde bahsederek, "Neşet Ertaş kendisine 'Garip' mahlasını uygun görmüştü ama aziz milletimiz onu her zaman Bozkırın Tezenesi olarak anmış, saygı ve sevgi duymuştur. Çok sade, bir o kadar da derin bir ifade gerçekten. İster binlerce yıllık kültürümüzde bozkırın yerine bakalım, ister Orta Anadolu insanımızın bozkırla iç içe geçmiş yaşamına, böylesi bir mahlası taşımanın ağırlığını görebiliyoruz. Herkes omuzlayamaz, içini dolduramazdı. Şüphesiz geçmişte olduğu gibi gelecekte de nice eşsiz mızrap yine tellerle buluşacaktır. Ama bozkırın sadece bir tane tezenesi vardır ve o Neşet Ertaş'tır. Büyük ustayı 25 Eylül 2012'de ebedi aleme uğurladık. Hayattayken şöyle diyordu ozan: 'Aşk biterse yorulur insan. Ben ne zaman ölürsem Neşet yoruldu desinler.' Biz Neşet Ertaş'ı vasiyetine uygun analım. Onun gidişiyle belki bozkırlar mahzun, bozlaklar öksüz kalmıştır ama bu bir son değildir.
Bozlak - 25.09.2019
Halk ozanı Neşet Ertaş anıldı
Bozlak ustası halk ozanı Neşet Ertaş, ölümünün 7. yılı dolayısıyla Kırşehir'deki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bozlak Haberleri | Bozlak Haber - Haberler - Sayfa 2 - Bozlak haberleri, son dakika bozlak haber ve gelişmeleri burada. DHA YURT ÖZEL GÜNDEM.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.4.2021 16:27:15. #1.16#
title