Bozdağ: Bahçeli'nin Sözleri Milletin Birliğine Zarar Veriyor

Bozdağ: Bahçeli'nin Sözleri Milletin Birliğine Zarar Veriyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamaların milletin birliğine ve kardeşliğine zarar verdiğini söyledi.

Bozdağ: Bahçeli'nin Sözleri Milletin Birliğine Zarar Veriyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamaların milletin birliğine ve kardeşliğine zarar verdiğini söyledi.

Hafta sonunu memleketi Yozgat'ta geçiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Şahin Tepesi Bilal Şahin Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bozdağ, "Sayın Bahçeli, konuşmalarında, milletimizin arasındaki kardeşlik duygularını adeta bombalıyor. Milletimizin birliğine dirliğine, kardeşlik hukukunun daha güçlü olmasına hizmet edecek söylemler yerine, bu birliği, bu dirliği zayıflatacak söylemler içerisinde bulunmaktadır. Benim Bahçeli'ye çağrım; söylediklerine baksın, bu, milletin arasındaki sevgiyi, saygıyı azaltıyor mu çoğaltıyor mu ona baksın." dedi.

"CAMİ VE OKULA YAPILAN SALDIRI ÇÖZÜM SÜRECİNİ SABOTE ETMEK İÇİNDİR"

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde cami ve okullara yapılan saldırıların, çözüm sürecini provoke etmeye yönelik olduğunu ifade eden Bozdağ, "Çözüm süreci; pek çok provokasyona, sabotaja, riske açık bir süreç, zaman zaman bu süreci sabote etmek isteyenler, Türkiye'nin her yerinde ortaya çıkabilir. Ben bu tür saldırıları da çözüm sürecini istemeyenlerin gerçekleştirdiği birer sabotaj olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Akil insanların, Türkiye'nin tanıdığı insanlar olduğunu, amaçlarının ise akan kanın durması ve terörün sona erdirilmesi için ortak paydada buluşan insanlar olduğunu söyleyen Bozdağ, şöyle konuştu: "Akil insanlar, Türkiye'nin tanıdığı insanlar. İlmiyle veya başka alanlardaki çalışmalarıyla kendisini ispat etmiş, görüşlerine katılmasak bile herklesin yetkinliği konusunda hemfikir olduğu insanlardan oluşuyor. Bunların tamamında, milletimiz değişik boyutlarda ve bu insanları bir araya getiren şey kanın durdurulması, gözyaşının dindirilmesi, terörün sona erdirilmesi, 30 yılı aşkın bir süredir devam eden yangının söndürülmesidir. Böylesi bir yangını söndürmek ortak paydasındadır. Kanı durdurmak noktasında ortak paydada buluşan, birleşmiş insanlarımıza hakaretler, küfürler, saygısızlıklar yapılması asla kabul edilemez. Küfür etmek, fikir üretememenin bir soncudur. Fikir sahibi olanlar küfür etmezler, küfür edemezler. Eğer birisi küfür ediyorsa, hakaret ediyorsa, söyleyeceği bir sözü olmadığındandır. Yapacağı ve hayata geçireceği doğru dürüst bir projesi olmadığındandır. Sayın Bahçeli ve ekibi, hakaret yerine eğer varsa söyleyecek sözleri, onları buyursun söylesin."

"TC VE TÜRK KELİMESİNİN KALDIRILMASI YALANI ÇÖZÜM SÜRECİNİ PROVOKE ETMEK İÇİN"

'TC ve Türk Milleti' kelimesinin anayasadan kaldırılacağı yönündeki bir soruya Bozdağ, bunun, çözüm sürecini provoke etmek için söylenen yalan ve iftiralar olduğunu söyledi. Bozdağ, şöyle devam etti: Çözüm süreci içerisinde pek çok iftiralar yapılıyor. İşte anayasadan şunlar çıkacak veya şunlar anayasaya sokulacak. Biz her defasında bunları söylüyoruz. Bunlar yalandan ibaret iftiralardan ibaret. AK Parti Grubu'nun, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu metin içerisinde hem Türk kelimesi hem de Türk milleti kelimesi defalarca geçmektedir, bunu MHP'nin de CHP'nin de komisyon üyeleri de bilmektedir ve partilerini de eminim ki bilgilendirmektedir. Ama buna rağmen, parti genel başkanları, milletimizin bu noktadaki hassasiyetini istismar etmekte maalesef geri durmamışladır. Büyük bir yalanı, büyük iftirayı dile getiriyorlar. Tıpkı 12 Eylül askeri darbesini yapanlar yargılanmaz, yargılanamaz, AK Parti sizi aldatıyor, sakın inanıp oy vermeyin propagandası yaptıkları gibi, şimdi de başka yalan ve iftiranın propagandasını yapıyorlar. Şu anda 12 Eylül darbesini yapanlar yargılanıyor mu yargılanıyor. Peki millete kim yalan söylemiş, kim milleti aldatmış. CHP ve MHP aldatmış, şimdi de aynı aldatma politikasını başka yalanlarla allayıp pullayıp devam ettiriyorlar. Sayın Bahçeli ve ekibi, sanki Türkiye'de Türk bayrağına karşı bir çalışma varmış gibi her yerden kalkıp bu sefer bayrak üzerinden bir şeyler söylüyor. Allah aşkına, yıllar yılı Türkiye'de bayraktaki hilalin, bayraktaki yıldızın, bayraktaki kırmızının ne anlama geldiğini anlatan ve bunun mücadelesini veren bir kadroya, Sayın Bahçeli'nin bayrak üzerinden istismar yaparak saldırması da büyük bir yanlışlıktır. Sayın Bahçeli'ye benim buradan tavsiyem, biz ayyıldızlı bayrağı Türkiye'nin 81 ilinde onurla ve gururla dalgalandırıyoruz. Yozgat'ta da dalgalandırıyoruz, İzmir'de ve Hakkari'de de dalgalandırıyoruz. Sayın Bahçeli, bayrak sevgisini, dilerim ki sadece ülkenin bazı ilerinde değil, Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinde aynı onurla, aynı gururla dalgalandırabilir, biz onu, bu onuru, bu gururu yaşamaya davet ediyoruz."

"MHP VE CHP ÇÖZÜM SÜRECİNDE PKK'NIN NE YAPACAĞININ DERDİNE DÜŞTÜ"

CHP ve MHP'nin, çözüm süreci içerisinde PKK'nın ne yapacağının derdi ve telaşına düştüğünü söyleyen Bozdağ, "CHP ve MHP'liler, konuşurken PKK'nın derdine düşmüş durumda. Yani PKK ne yapacak. Neden silahları susturuyor. Niye Türkiye topraklarını terk ediyor. Niye terör eylemi yapmıyor, Bahçeli, bunun telaşına, bunun derdine düşmüş. Yahu silahların susması terör örgütü mensuplarının Türkiye topraklarını terk etmesi, Türkiye'de terör saldırılarının olmaması kötü bir şey mi? İyi bir şey ama belli ki bu iyi şeylerden bir rahatsızlıklar var. Şu anda PKK terör örgütünün derdi Bahçeli'yi sarmış, ne verdiniz diyor, ne yaptınız diye, ne ettiniz diyor konuşuyor. Yani onun derdi Bahçeli'yi sarmış durumda. Biz şunu çok açık söylüyoruz. Biz milletimizin huzuru, milletimizin refahı, kardeşliğimizin, birliğimizin, dirliğimizin güçlü olması için adımlarımızı atıyoruz. Bu adımları atacağız, ne yaptığımızı milletimiz görecektir, milletimizden gizli kapaklı hiçbir şey yapmadık, bundan sonra da yapmayacağız. Ama çok ilginçtir, PKK terör örgütünün neler aldığını alamadığını, neler verdiğini veremediğinin derdi MHP genel başkanını sarmış durumdadır. Öcalan onu izliyordur. Kendini, kendi örgütünü bu kadar savunan Bahçeli'yi o da izliyordur."şeklinde konuştu.