Böyle Olur Hemşeri Dayanışması - Haberler
Haberi Paylaş

  Böyle Olur Hemşeri Dayanışması

  Böyle Olur Hemşeri Dayanışması
  Hürriyet - Haberler | Güncel

  ALMANYA'nın Gelsenkirchen şehrinde faaliyet gösteren Avrupa Zonguldaklılar Derneği, işçi göçünün 55'inci yılı anısına program düzenledi.

  ALMANYA'nın Gelsenkirchen şehrinde faaliyet gösteren Avrupa Zonguldaklılar Derneği, işçi göçünün 55'inci yılı anısına program düzenledi. Bu yıl derneğin kuruluşunun 20'nci yılı nedeniyle düzenlenen 'Geleneksel İnter Kültürel Etkinlikler, Eğitme Katkı ve Dayanışma Gecesi'nde gerek Türkiye 'den ve gerekse Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden davet edilen Zonguldak, ilçe ve beldelerindeki yüzlerce kişi hemşerileri ile düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

  Vision Eventcenter'de düzenlenen gecede gurbetçiler; Türkiye'den gelen hemşerileri ve akrabaları ile bir araya gelip hasret giderip, duygu dolu anlar yaşadı. Türkiye'den davet edilen sanatçılar da unutulmaz bir gece yaşattılar. Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte organizasyonda gecede davetlilere hitap eden Almanya Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, şöyle dedi:

  GECENİN GELİRİ EĞİTİME AKTARILACAK

  "Gurbetçi göçünün 55'inci yılı anısına ve bu derneğimiz tarafından 20'nci yılı nedeniyle düzenlediğimiz Geleneksel İnter Kültürel Etkinlikler, Eğitme Katkı ve Dayanışma Gecemizin davetine Zonguldak, ilçe ve beldelerinden Almanya'ya bizleri kırmayarak iştirak eden tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Nesilden Nesile sloganıyla organize ettiğimiz bu müstesna gecemizde sizlerin katkıları ile elde edilecek gelir üniversitede eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin yararına kullanılacağını buradan belirtmek isterim. Yönetim Kurulumuz adına sizleri bu salonda bir arada görebilmenin mutluluğunu, ifade etmek isterim. Anavatandan kalkıp buralara kadar geldiniz. Bizleri burada yalnız bırakmadınız, bizlerle bir aradasınız. Bu durum, yurt dışında yaşayan biz gurbetçiler için önem teşkil etmektedir."

  'İKİNCİ ZONGULDAK' ALMANYA'DA

  "60'lı yılların başında Almanya'ya başlayan işçi göçü sonrası yaşadığımız Almanya bize ikinci vatan olsa da, biz genç nesiller öncesi bu ülkeye ayak basanlar sayesinde her geçen gün artış gösteren nüfusumuz ile çoğaldık. Şu unutulmasın; Zonguldak dışında ikinci bir Zonguldak Almanya'dadır. Tabi ki, çeşitli nedenlerle yurt içinde pek çok hemşerimiz, değişik kentlere göç etmiş, ülke içinde gurbetçi konumundadırlar. Buradan onlara selam olsun. 20 yıl önce ağabeylerimizin gayret ve çabaları ile bu günlere getirdiğimiz derneğimiz, pek çok konulara imzasını atmıştır. Yıllar önce açılıp, kapatılan Saltukova Havalimanı'nın yeniden faaliyete geçirilmesinde önemli rol oynamıştır. Derneğimiz ana vatan ile her zaman yakın ilişkiler içinde, ilişkilerini sürdürmüş ve sürdürmeye devam edecektir. Sosyal faaliyetlerimizi önemsiyoruz. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllar içerisinde Güney Almanya Bölgesinde bulunan Saarbrücken kentinde 'Karaelmaslılar' derneğimiz o yörede başarılı çalışmalar yapmakta, sosyal alanlarda yürüttükleri faaliyetler taktire şayan. Zonguldaklılar Derneği olarak yakın çevremizde komşu il dernekleri ile beraber çalışma isteğimizi sürdürmekteyiz. Diliyoruz ki, Almanya'nın çeşitli kentlerinde yaşayan hemşerilerimiz ile bir çatı altında daha çok başarılı işlere imza atalım. Tekrar uzaktan yakından gecemize iştirak eden tüm misafirlerimize yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum."

  ZEYNEP BAŞKAN SAHNEYE ÇIKTI

  Düzenlenen dayanışma gecesinde Türkiye'den TRT sanatçısı Zeynep Başkan, yöresel sanatçı Ramazan Çelik, Almanya'da müzik alanında faaliyet gösteren Grup 67'li Kardeşler ve DJ Timur seslendirdikleri şarkı ve türkülerle davetlilere unutulmaz saatler yaşattılar. Zonguldaklılar Derneği Karaelmas Folklor Grubu ve Zonguldaklılar Derneği Karaelmas Müzik Grubu sergiledikleri yöresel halk oyunları ve yöresel halk ezgileri ile davetlilerin vatan hasretini gidermek için tüm hünerlerini ortaya koydu.

  MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI

  Organize edilen geceye; AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Ünsal, Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın, Devrek TSO Başkanı Ertan Cıvak, Çaycuma ESO Başkanı Hayri Kandemir, Genel Maden İş Sendikası Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Gabriela Preuß, Alman Milletvekili Heike Gepard, Gelsenkirchen Belediye Başkanı Martina Rudowitz, Castrop-Rauxel, Zonguldak Kardeş Şehir Belediye Başkanı Rajko Kravanja, Duisburg Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Kocalar katıldı.

  Düzenlenen organizasyonda yapılan açık artırmada Zonguldak il ve ilçe spor kulüplerinin formaları davetliler tarafından satın alınarak geceye destek verildi.

  Hürriyet - Son Dakika Haberleri

  Zonguldak, Türkiye, Almanya, Avrupa, Politika, Güncel, Haber

  title