Böyle Cenaze Töreni Görülmedi

Böyle Cenaze Töreni Görülmedi

Mısırlı Kıpti Hıristiyanlar önceki gün hayatını kaybeden dini liderleri Papa 3. Şenuda için yasta.

Böyle Cenaze Töreni Görülmedi

Mısır Kıpti Ortadoks Patriği Baba 3. Şenuda öldü. Hemen gömülmeyen Patrik'in naaşı, Aziz Mark'ın tahtına oturtularak, cenaze töreni boyunca halka sergilendi.

Mısır'daki kadim Kıpti Ortodoks cemaati, 41 yıllık lideri Papa Üçüncü Şenuda'nın ölümüne ağlıyor. Cenaze töreni öncesinde Şenuda'nın naaşı, Kahire'deki Aziz Mark Katedrali'nde tahta oturtuldu.

Onbinlerce kişi Şenuda'yı görebilmek için katedralde izdiham yarattı. Cenazeyi görmek için katedrale giden 3 kişi havasızlıktan boğularak öldü. Gözyaşları içindeki Kıpti Mısırlılar cep telefonlarıyla Şenuda'nın fotoğraflarını çekti. Vasiyeti üzerine Nil Deltası'ndaki Natrun Vadisi'ndeki Aziz Bishoy manastırında gömülecek olan Şenuda buraya eski Mısır lideri Enver Sedat tarafından sürgüne gönderilmişti..

ABD'DE TEDAVİ GÖRÜYORDU

Ortadoğu'daki Mısırlı Kıptilerin dini lideri olarak 40 yıldır görev yapan 89 yaşındaki Patrik Baba Şenuda, uzun süreden beri Mısır ve ABD'de tedavi görüyordu.

85 milyon nüfusa sahip Mısır'ın yaklaşık yüzde 10'u Kıptilerin oluşturduğu kaydediliyor.

Asıl ismi Nezir Ceyyid olan Baba 3. Şenuda, Mısır'daki Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında tansiyonun arttığı dönemlerde de, ülke içerisinde dengeli bir siyaset izlemesinde etkili olmuştu.

GÜNLERDİR GÖZYAŞI DÖKÜYORLAR

Patriğin ölüm haberi üzerine binlerce Kıpti Hristiyanlar, kiliselere akın etti. Başkent Kahire'de bulunan Kıpti Ortodoks Patrikhanesi'nin önünde toplanan 10 bine yakın Kıpti, 88 yaşında hayata gözlerini yuman Baba 3. Şenuda'nın arkasından göz yaşı döktü.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye, Hristiyan nüfusun yoğun yaşadığı Beni Süef, Asvan ve Luksor gibi kentlerde de Kıpti Hristiyanlar kiliselere giderek yas tutmaya başladılar.

100'E YAKIN ESERİ VARDI

Mısır'ın ikinci Cumhurbaşkanı Enver Sedat döneminde patriklik görevine gelen Baba 3. Şenuda'nın 100'e yakın dini eseri bulunuyor.

Enver Sedat ile anlaşamadığı için ev hapsine konulan ve bir süre sürgüne gönderilen Baba 3. Şenuda, Mübarek döneminde ev hapsinden kurtulurken yetkilerine kavuşmuştu.

Kilise içerisindeki kavgalara rağmen Hristiyanlar üzerinde etkisini koruyan Baba 3. Şenuda, 30 yıllık iktidarını bir halk ayaklanması sonucu bırakmak zorunda kalan Hüsnü Mübarek ile iyi ilişkiler içerisinde bulunuyordu.

ASKERE KARŞI ÇIKMADI

Mübarek'in devrilmesinin hemen ardından Mısır Devrimi'ni öven Baba 3. Şenuda, Hristiyan göstericilerin asker tarafından öldürülmesiyle sonuçlanan Massbüro olaylarının ardından askere karşı tutum takınmadığı için Kıptiler tarafından eleştirildi.

Dini unvanı ve kimliğinin yanı sıra Arap milliyetçisi tavırları ile tanınan Baba 3. Şenuda, Filistin konusunda İsrail'e ağır eleştiriler yöneltmişti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER'DEN TAZİYE

Baba Şenuda'nın ölümünün ardından Mısır'da iktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey başta olmak üzere, hükümet, El Ezher ve Mısır Müftülüğü ile Müslüman Kardeşeler taziye mesajları yayımladı.

SALI GÜNÜ DEFNEDİLECEK

40 yıldan beri Mısır Kıpti Ortodoks Patriği olan Baba 3. Şenuda, salı düzenlenecek son törenle Kahire'de toprağa verilecek.