Bostanbaşı, Malatya Belediyesi'ne Bağlanmak İstiyor

Bostanbaşı, Malatya Belediyesi'ne Bağlanmak İstiyor

Malatya'nın Yeşilyurt İlçesi'ne Bağlı Bostanbaşı Beldesi, Malatya Belediyesi'ne Bağlanmak İstiyor.

Bostanbaşı, Malatya Belediyesi'ne Bağlanmak İstiyor

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi'ne bağlı Bostanbaşı Beldesi, Malatya Belediyesi'ne bağlanmak istiyor.

Malatya'da nüfusu 2 binin altına düşen 15 belediyenin kapanıp, muhtarlık durumuna düşecek olması, merkeze bağlı Hanımınçiftliği, Orduzu, Konak, Dilek ve Topsöğüt Belde belediyelerinin Malatya Belediyesi'ne bağlanmasına birçok belediye tepki gösterirken, Bostanbaşı Belediyesi de, Malatya Belediyesi'ne bağlanmak istiyor.

Yeşilyurt ilçesine bağlı Bostanbaşı Beldesi Belediye Başkanı Yahya Akın, Malatya Belediyesi'ne bağlı mahalle olan Tecde ve Karakavak'dan sonra gelen beldelerinin Malatya'nın batıya açılan kapısı olduğuna dikkat çekerek, "Ancak, belde olarak Malatya'nın batıya açılmasına engeliz. Çünkü, Malatya Belediyesi ayrı biz ayrı imar planı uyguluyoruz. Beldemiz Malatya Belediyesi'ne bağlansa aynı imar planı ile daha sağlıklı yapılaşma olur" dedi.

İçme suyunu Malatya Belediyesi'nden aldıklarını, kanalizasyon atık suyunu Malatya Belediyesi kanalizasyon ana kollektörüne akıttıklarını ve çöplerini de Malatya Belediyesi çöplüğüne döktüklerini kaydeden Akın, "Bu nedenle Bostanbaşı Belde Belediyesi, Malatya Belediyesi'ne iltihak etmelidir" diye konuştu.

Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Şehir Planlamacıları Odası (ŞPO) Malatya Temsilcisi Mehmet Gül de, Malatya'nın batıya doğru daha sağlıklı gelişmesi için Bostanbaşı Beldesi Belediye Başkanı Yahya Akın'ın çok sağlıklı düşündüğünü belirterek, biran önce meclisin toplanarak Malatya Belediyesi'ne katılma kararı alıp, bunu Ankara'da ilgili ve yetkili yerlere iletmesi gerektiğini ifade etti.

(NA-OÇ-Y) 12.03.2008 10:01 TSİ