Bosna Hersek'te Protestocular Hükümet Binasını Ateşe Verdi

Bosna Hersek'te Protestocular Hükümet Binasını Ateşe Verdi

Bosna Hersek'te göstericiler Cumhurbaşkanlığı binasının giriş katını ateşe verirken gösteriler dalga dalga tüm ülkeye yayıldı.

Bosna Hersek'te Protestocular Hükümet Binasını Ateşe Verdi

Kamu çalışanları tarafından Tuzla kentinde başlatılan ardından diğer kentlere sıçrayan protestolar üçüncü gününde. Tuzla kentinde güvenlik kordonunu aşan göstericiler hükumet binalarına girdi. Eylemciler, bazı ofis malzemelerini camlardan attıktan sonra, binayı ve dışarı attıkları malzemeleri ateşe verdi.

HÜKÜMET BİNASI YAKILDI

Çıkan arbedede polis ve eylemcilerden yaralananlar oldu. Ülkenin merkezindeki Zenitsa kentinde de göstericiler, hükümet binasını yaktı. Göstericiler, itfaiye ekiplerinin yangına müdahele etmesini de engelledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI BİNASI ATEŞE VERİLDİ

Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Tuzla kentinde kamu çalışanları tarafından başlatılan, ardından ülke geneline yayılan protestolarda, başkent Saraybosna'da eylemciler tarafından ateşe verilen Cumhurbaşkanlığı binasında yer alan Bosna Hersek Devlet Arşivi'nin önemli belgelerinin yandığı bildirildi. 

ARŞİV DEPOSU YANDI

Bosna Hersek Devlet Arşivi Müdürü Şaban Zahiroviç, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, zararın ne kadar büyük olduğunu söylemenin henüz mümkün olmadığını belirterek, eylemler sırasında Bosna Hersek Arşivi deposunun yandığını ifade etti. 

Zahiroviç, "Ateşin sıçradığı depoda maalesef arşivimizin en değerli belgeleri bulunuyordu. Hatırladığım kadarıyla hediyeler koleksiyonu vardı. Kişisel dosyaların koleksiyonu, Bosna Hersek İnsan Hakları Odası'na ait dosyalar, savaş ile ilgili arşiv, Viyana arşivinden kopyalar, 2. Dünya Savaşı sırasında yapılan savaş suçları belirleme komisyonunun dokümanları. Yanan depoda bulunanları bu kadar hatırılıyorum" dedi. 

"3 SAVAŞTAN ÇIKAN BELGELER BUGÜN YANDI"

Yangının çıktığı depodaki dokümanlardan bazılarını kurtaracaklarını ümit ettiğini belirten Zahiroviç, "Deponun en önemli belgeleri arasında, Avusturya Macaristan İmparatorluğu'nun ortak maliye bakanının fonu bulunuyor" diye konuştu. 

Zahiroviç, bugün yanan söz konusu belgelerin, iki dünya savaşı ve son yaşanan savaşta hayatta kalmayı başardığını da vurgulayarak, "Maalesef, son 3 savaşın üstesinde gelmeyi başaran bu belgeler bugün yandı. Tek söyleyebileceğim şey, bu çok büyük bir kültürel ayıptır. Yananlar değeri biçilmez malzemelerdi" dedi.

"BOSNA BAHARI"

Bosna basını yaşananları "Bosna Baharı" olarak nitelendirirken, ülkenin dört bir yanından gelen protesto haberleri Bosna Hersek yönetimini endişelendiriyor.
Gösterilerin daha da büyümesinden endişe eden Bosna-Hersek Federasyon Meclisi acil toplanma kararı aldı. İşsiz sayısının sürekli arttığı ülkede neredeyse iki kişiden biri işsiz.


Kaynak: AA