Bosna'da Eski Mücahitlerden Sınırdışı Protestosu

Bosna'da Eski Mücahitlerden Sınırdışı Protestosu

Bosna Hersek'in Zenica Şehrinde Eski Mücahitlerin Ülkelerine Gönderilmesine Karşı Protesto Eylemi Düzenlendi.

Bosna'da Eski Mücahitlerden Sınırdışı Protestosu

Bosna Hersek'in Zenica şehrinde eski mücahitlerin ülkelerine gönderilmesine karşı protesto eylemi düzenlendi.

Zenica şehir merkezinde toplanan yaklaşık bin 500 kişi, Bosna Savaşı sırasında ülkeye gelen mücahitlerin geri gönderilmesini protesto etmek için eylem yaptı. Bir protestocu kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada "Savaşta onlara yardım etmek için buraya geldik. Şimdi bizi geri gönderiyorlar" dedi.

Bu arada gösterinin, Boşnak yöneticilerin eski mücahit komutanlarından Ebu Hamza olarak tanınan Suriye doğumlu El Hüseyin İmad'ı sınır dışı etme kararının ardından düzenlendiği belirtildi.

Ebu Hamza'ya ülkeyi terk etmesi için 15 gün süre tanınmış ancak eski mücahit komutanı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

1992-1995 Bosna Savaşı'ndan sonra vatandaşlık verilen yabancıların vatandaşlık durumlarının gözden geçirilmesi için 2006'da merkezi hükümet tarafından bir komisyon oluşturulmuştu.

Bosna Savaşı'nı sona erdiren Dayton barış anlaşmasının, anlaşmanın imzalanmasından bir ay sonra ülkedeki tüm yabancı savaşçıların ülkelerine gönderilmesini öngörmesine rağmen, Boşnak yöneticiler birçok mücahide vatandaşlık vermişti.

Komisyon şu ana kadar çoğunluğu Arap kökenli 660 eski mücahidi ülkelerine göndermiş durumda. Bunlar arasında Sırp ve Hırvatlar'a karşı mücadele eden müslüman Rus vatandaşları da bulunuyor.

(İB-İB-BA-D)

Kaynak: İHA