Borsanın Nefesi Yetmedi

Dün Çok Hızlı Bir Hareketle 55 Bin Puanı Aşan Borsanın Nefesi Yükselişi Devam Ettirmeye Yetmedi.

Borsanın Nefesi Yetmedi

Dün çok hızlı bir hareketle 55 bin puanı aşan borsanın nefesi yükselişi devam ettirmeye yetmedi.

İlk seans 56 bin puanın üzerine çıkan ve rekor tazeleyen borsa, ikinci seans gelen satışlara ise karşı koyamadı. Borsa günü yüzde 1.25 kayıpla 54 bin 930 puandan noktaladı.

BORSA DA DOLAR DA DÜŞÜYOR

Borsadaki düşüşte kar satışlarının etkili olduğunu belirten uzmanlar, yaşanan hareketin normal olduğu görüşünde. Dünkü yükselişin ardından borsanın bu çıkışı hazmettiğini ifade eden uzmanlar, ayrıca yurtdışındaki düşüşlerin de etkili olduğunu kaydediyor.

BORSA REKORA DOYMUYOR... TIKLAYIN

Genel olarak endekste çok sert düşüşler beklenmezken, bundan sonraki dönemde yurtdışı piyasalar ve içeride cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik süreç belirleyici olmaya devam edecek. Seçimlere yönelik uzlaşı mesajları gelirse endeksteki toparlanmanın da hızlı olması bekleniyor.

"HAREKET SON DERECE SAĞLIKLI"

Borsadaki hareketi hurriyet.com.tr'ye değerlendiren Alternatif Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, yaşanan sürecin bir kar realizasyonu olduğu görüşünde. "Dışarıda da satış var" diyen Salar, endeksin yurtdışına bağlı olarak bir süre daha gerileyebileceğini belirtiyor. Ancak borsada ana trendin yukarı olduğunun ve kısa vadede bu trendi bozacak bir gelişme olmadığının altını çizen Salar, endeksin önümüzdeki dönemde 60 bin hedefine doğru ilerlemesini bekliyor. Salar, şöyle devam etti:

"Halen para girişi sürüyor. Yabancı takası yüzde 72'ye dayandı. Bu gelen para çok kolay çıkmaz. Zaman zaman bu tip dalgalanmaların da olması normal ve son derce sağlıklı. Borsada 60 bin hedefini koruyoruz." Salar, dolardaki düşüş ile ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Merkez Bankası alım ihalelerinde miktarı yükselttiğini açıkladı ve bu da direkt müdahale etmeyeceğini gösteriyor. MB'nin açıklaması doların kısa vadede çok aşağı gitmesini durdurabilir. Ama önümüzden dönemde para girişinin devamı bekleniyor ve dolar üzerindeki baskı artabilir."

NE OLACAK BU DOLARIN HALİ?... TIKLAYIN