Borsa Yükseldi, Döviz Geriledi, Ümitler Arttı

Uluslararası Krizde Merak Edilen, Yeni Bir Çıkışın Fırsatı Olarak Gözlenen Dip Seviye Beklentileri Sürerken İç ve Dış Piyasalardan Gelen Olumlu Veriler Ümitleri Artırıyor.

Borsa Yükseldi, Döviz Geriledi, Ümitler Arttı

Uluslararası krizde merak edilen, yeni bir çıkışın fırsatı olarak gözlenen dip seviye beklentileri sürerken iç ve dış piyasalardan gelen olumlu veriler ümitleri artırıyor. Yurtiçinde IMF ile kısa sürede yeni bir anlaşma sağlanacağı, kredi miktarının beklentilerin üzerinde olacağı ve Türkiye'nin kredi notunun artırılabileceği yönündeki gözlemler borsada ve dövizde olumlu karşılandı.

ABD ve Asya borsalarının pozitif kapanışlar yapması, Avrupa ile vadeli ABD endeks kontratlarındaki olumlu hava İMKB'ye olumlu yönde yansıdı. Bileşik Endeks yükselişiyle, dövizde ise yaşanan gerileme ile 2009 Ocak ayı başlarındaki değerler yakalandı. İMKB Ulusal 100 Endeksi, 28546 puana yükselirken, dövizde ABD doları yeniden 1.5710 seviyesine indi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB), günü yükselişle kapattı. Açılışta gelen alımlarla 28124 puana kadar yükselen ve gelen satışları 27700 civarında karşılayan Bileşik Endeks, ilk seansı 27839 puan ile 185.66 puan artıda tamamladı. İkinci yarıda yükseliş hareketini artırarak sürdüren Ulusal 100 Endeksi, en yüksek 28552 puanı gördü ve günü 28546.46 puan ile artıda kapattı. Hisse senetleri ortalama yüzde 3.23 oranında değer kazandı. Uzmanlar, iki günlük yükseliş sonrası kar satışlarının gelmesinin normal karşılanması gerektiğini ifade ederken, olumlu görünümle birlikte 28750-29000 direnç bölgesine doğru yükselişin devam edebileceği görüşündü.

Güne, yurtdışı piyasaların pozitif havasıyla başlayan İMKB 100 Endeksi gün boyunca pozitif hareket etti. Bunda Avrupa borsaları ile vadeli ABD endeksleri de etkili olurken, günün ikinci yarısında ABD'de Wall-Mart ve Wells Fargo gibi şirketlerden gelen pozitif haberler, gerek yurtdışı borsalarda gerekse İMKB'de alımların artmasına neden oldu. Genel görüntüye bakıldığında, ABD tarafında açıklanmakta olan bilançoların, özellikle bankacılık sektörüne ilişkin bilançoların iyi geleceği beklentisi bu yükselişin devamını getirebileceği, ancak yine de temkinli davranışının elden bırakılmaması gerektiği tavsiyeler arasında.

(CİHAN)

Kaynak: CHA