Borç Yapılandırma İmkanı Yarın Sona Eriyor

Borç Yapılandırma İmkanı Yarın Sona Eriyor

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel
Borç Yapılandırma İmkanı Yarın Sona Eriyor

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurular yarın sona erecek.

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurular yarın sona erecek.

SSK ve Bağ-Kur borçlarını yapılandırmak isteyenlerin, yarın mesai bitimine kadar bu kurumların il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Uygulama çerçevesinde, Bağ-Kur kapsamında takip edilen prim ve sosyal güvenlik destek primi borçlarıyla SSK kapsamında takip edilen kamu ve özel sektör işverenleriyle büyükşehir belediyelerinin sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası, sosyal yardım zammı borçları, topluluk sigortası prim borçları, isteğe bağlı sigorta prim borçları ile 31 Mart 2005 ve öncesinde biten özel bina inşaatı ve ihale konusu işlerden dolayı fark işçilik tutarı üzerinden hesaplanacak borçlar, yeniden yapılandırılabilecek.

Bağ-Kur'da borç miktarına bakılmaksızın tüm borçlara, SSK'da ise borç aslı 100 bin YTL ve altında olanlar için asıl borçlarına (herhangi bir gecikme faizi veya cezası olmayan miktar) 1998 sonuna kadar mevcut gecikme cezası, 1999'dan başvuru tarihine kadar ise gecikme cezası yerine daha düşük olan enflasyon (TEFE ve ÜFE) oranı uygulanacak.

Bağ-Kur Genel Müdürvekili Saner Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarın sona erecek olan borç yapılandırma başvurularında sürenin yeniden uzatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, ''Herkesi uygulamadan yararlanmaya çağırıyoruz. Bir daha böyle bir fırsat olmayabilir'' dedi.

SSK'da borç aslı 100 bin YTL ve üzerinde olanlar için ise Maliye Bakanlığı'nca ''çok zor durum'' halinin belirlenmesi için kullanılan oranlar esas alınarak, borçlu firmanın mali durumuna bağlı olarak ana para ve gecikme zammı toplamından oluşan borcun yüzde 30'una kadar terkin yapılabilecek.

Borç aslı 100 bin YTL üzerinde olduğu halde mali durumu ''çok zor durum'' kapsamına girmeyen işverenler taksitlendirme imkanından yararlanabilecek.

Borcun süresine ve tutarına göre belirlenecek taksit sayısı en fazla 60 ay olacak. Borç yapılandırmaya başvuranlar, bir takvim yılı içinde 3 defadan fazla taksitlerini ödemezse veya bu süre içinde ödemesi gereken cari ay primlerini 3 defadan fazla aksatırsa, yeniden yapılandırma işlemleri iptal edilecek.

Prim borçlarını ödemeyen veya yeniden yapılandırmadan yararlanmak için başvurmayan veya başvurduğu halde ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyen SSK'ya tabi işverenler, yeni teşvik ve desteklerden yararlandırılmayacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title