Bonozedelere Ödemelerde Faizi Bakanlar Kurulu Belirleyecek

Bonozedelere Ödemelerde Faizi Bakanlar Kurulu Belirleyecek

İmar Bankası'ndan Bono Alan 22 Bin Kişiye Ödeme Yapılmasına İlişkin Tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kabul Edildi. Bonozedelere Nakit Ödeme Yapılmasını Öngören 8 Maddelik Tasarı, Gelecek Hafta Meclis Genel Kurulu'na Gelecek.

Bonozedelere Ödemelerde Faizi Bakanlar Kurulu Belirleyecek

İmar Bankası'ndan bono alan 22 bin kişiye ödeme yapılmasına ilişkin tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Bonozedelere ödeme yapılırken karara bağlanacak faiz oranını Bakanlar Kurulu belirleyecek. Bonozedelere nakit ödeme yapılmasını öngören 8 maddelik tasarı, gelecek hafta Meclis Genel Kurulu'na gelecek.

Bonozedelere ödeme yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu taslağı üzerindeki çalışmalar sürerken, ödemeler seçimlerden önce tamamlanacak.

Meclis'te görüşülen"İmar Bankası tarafından ikincil piyasada devlet iç borçlanma senedi satışı adı altında toplanan tutarların devlet iç borçlanma senetleriyle ödenmesini öngören kanun tasarısı" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Tasarı görüşmelerinde, CHP milletvekillerinin off-shore hesaplarına da ödeme yapılmasına yönelik önergeleri kabul edilmedi. Toplantıya, Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'in yanı sıra BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ve çeşitli kurumların temsilcileri katıldı.

Bakan Şener, İmar Bankası'na el konulmasıyla ilgili süreç hakkında bilgi vererek, soruları yanıtladı. Şener, İmar Bankası tarafından toplanan tasarruf mevduatı sigortası kapsamındaki tasarruf mevduatının, daha önce çıkartılan kanunlar ile ödendiğini anımsattı.

Şener, banka tarafından devlet iç borçlanma senedi satışı adı altında toplanan tutarların ise hak sahiplerine verilmediğini de hatırlattı. Şener, "Söz konusu banka bünyesinde karşılığı bulunmayan devlet iç borçlanma senetlerini, bankaca düzenlenen makbuz karşılığında satın almış olan yatırımcıların mağduriyetlerinin giderilebilmesi, ancak yeni bir yasal düzenlemeyle mümkün olacaktır" diye konuştu.

MAĞDURLAR DA SÖZ ALDI

İstanbul'dan gelen bonozedeler, komisyon toplantısı öncesinde Bakan Şener'le görüşürken, Şener bonozedelerin kendisini ziyarete geldiklerini söylemesi üzerine, "16 yıldır Meclis'teyim. Bugüne kadar kimse beni ziyarete gelmedi, hayırdır" diyerek espri ile karşılık verdi. Bakan Şener, bonozedelere, "Sizi memnun edecek karar alacağız" karşılığını verdi. Komisyon'da söz verilen Banka Mağdurları Derneği adına konuşan Cem Yurtsever, yasal faizlerin ödenmesini talep etti.

CHP'NİN TEKLİFİNE RED

CHP milletvekilleri, İmar Bankası'nda off- shore hesaplarına da ödenmesini isterken, CHP'li Mustafa Özyürek, el konulan bankaların bedelinin vatandaşa ödetilemeyeceğini söyledi. CHP'li Akif Hamzaçebi de, ödemelerde faizin başlangıç tarihinin el koyulma tarihi olan 3 Temmuz 2003'ten ileri bir tarih olması gerektiğini kaydetti.

CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç ve 52 milletvekili, verdikleri önerge ile İmar

Bankası'nda off-shore hesabı olup da mağdur olanlara da ödeme yapılmasını istedi. Kılıç,

"Vatandaş off-shore'un ne olduğunu bilmiyor. Parasını götürüyor, banka bunu off-shore'da değerlendiriyor" açıklamasını yaptı.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar arasında birikimini bu şekilde değerlendiren kişiler olduğunu anımsatan Kılıç, bu kişilere de ödeme yapılmasını istedi.

ÖZYÜREK BDDK'YA YÜKLENDİ

CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek, İmar Bankası'nda yaşananların faturasının vatandaşa çıkartılmak istendiğini ifade ederek, "O halde SPK, BDDK, Hükümet ne iş yapar? Şimdi bunun faturası vatandaşa ödettirilmek isteniyor. Zorlanarak da olsa seçim nedeniyle ödeme yapılacak. Off-shore hesabı bulunanlara da ödeme yapılmalı. Uzan Grubu, off-shore hesaplarındaki paraları ödemek için bürolar açtı. Bir kısım vatandaş parasını aldı. Ama ne zaman grubun mallarına el kondu, o zaman bu ödemeler yapılamadı. El konulan bankanın bedelini vatandaşa ödettiremezsiniz" diye konuştu.

TASARIDA BELİRSİZLİKLER VAR

CHP'li Akif Hamzaçebi de Hükümet'in yargı kararları nedeniyle bir düzenleme yapmak zorunda kaldığını kaydederek, "Hükümet, yargı kararları nedeniyle maliyetin daha yüksek olacağı düşüncesiyle bu tasarıyı gönderdi" değerlendirmesini yaptı. Tasarıda bazı belirsizlikler bulunduğuna dikkat çeken Hamzaçebi, "Hükümet, işlem tutarını ödemeyi öngörüyor. Faizin başlangıç tarihi ne olacak? Faizin başlangıcı, 3 Temmuz 2003'ten ileri bir tarih olmamalı. Off-shore'dan mevduata dönen yaklaşık bin 500 kişiye de ödeme yapılmalı" diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen tasarı, gelecek hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. (ANKA)

Kaynak: ANKA