Bolu'daki Fetö/pdy Davası

08.12.2017 17:18 | Son Güncelleme: 08.12.2017 17:18
Bolu'daki Fetö/pdy Davası

Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeki (AİBÜ) yapılanması soruşturması kapsamında haklarında dava açılan 10'u firari, 22'si tutuklu 77 akademisyenin yargılanmasına devam edildi.

Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeki (AİBÜ) yapılanması soruşturması kapsamında haklarında dava açılan 10'u firari, 22'si tutuklu 77 akademisyenin yargılanmasına devam edildi.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nce belediyenin nikah salonunda yapılan duruşmada, bazı tutuklu sanıklar ile aralarında eski AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ve eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar'ın olduğu tutuksuz sanıklar hazır bulundu.

Duruşma, sanıkların, cumhuriyet savcısının mahkemeye sunduğu mütalaasına karşı son savunmalarını yapması ile devam etti.

Son savunmasını yapan tutuksuz sanık Ü.Y.T, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Hakkındaki suçlamaya gerekçe olarak gösterilen delillerden biri olan dijital veri incelemesi esnasında Fetullah Gülen'in vaaz videosunun bulunduğu iddiasının doğru olduğunu kabul eden Ü.Y.T, "Tespit edilen video 2009-2010 yıllarında kullandığım 250 GB'lık bir harici bellek içinde 'abilerim' isimli bir klasörde bulunmuş. Sadece bir adet video tespit edilmiştir. O da 7 dakika civarındadır. Aynı klasör içinde bir sürü video bulunmaktadır. Eski bir dosya ve eski bir bellek içinde bulunan bir dosya nedeniyle suçlanıyorum. Bu tam tersine lehime kullanılması gereken bir olay. Bu cemaate mensup hiç kimse Fetullah Gülen'e 'abi' diye hitap etmez 'Hocaefendi' diye hitap eder. Benim meşveret cemaati üyesi biri olarak bunlarla hiçbir ilgim yoktur." şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık Yusuf Ziya Akpınar ise hem ilk iddianameye hem de savcılık mütalaasına katılmadığını ifade ederek, kendisinin terör örgütü üyesi olmadığını ve hiçbir örgütün hiyerarşik yapısı içinde bulunmadığı gibi organik bir bağının da olmadığını ileri sürdü.

Hakkında dinlenen 13 tanığın da kendisinin hiçbir örgütle bağı olduğuna ilişkin beyanda bulunmadığını aktaran Akpınar, suçsuz olduğunu savundu.

Akpınar, hakkında yapılan ByLock tespitinin de yanlış olduğunu iddia etti.

Sanıkların son savunmalarını yapmasının ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan S.S.A. ile H.T'nin yurt dışı çıkış yasağıyla tahliyesine hükmederek, sanıkların son sözlerini söylemesi ve karar verilmesi için duruşmayı 22 Aralık Cuma gününe erteledi.

İddianameden

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 72 sayfalık iddianamede, firari sanıklar Mehmet Yazıcı ve Kenan Gümüştekin'in, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan, 15 yıldan 22 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

İddianamede ayrıca 10'u firari, 77 sanık hakkında ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan, 7 yıl 6 aydan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bolu'daki Fetö/pdy Davası - Bolu
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 10:33:20. #1.14#
title