Bolivya, İsrail ile Diplomatik İlişkilerini Kesiyor

Bolivya, İsrail ile Diplomatik İlişkilerini Kesiyor

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Gazze Şeridi'ne Saldırıları Nedeniyle Ülkesinin İsrail ile Diplomatik İlişkileri Kesme Kararı Aldığını Belirtti.

Bolivya, İsrail ile Diplomatik İlişkilerini Kesiyor
14.01.2009 19:48 | Son Güncelleme: 14.01.2009 19:48

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Gazze Şeridi'ne saldırıları nedeniyle ülkesinin İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldığını belirtti.

Morales, ayrıca İsrail hükümet yetkililerinin soykırımla suçlanması için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvuracağını açıkladı.

Evo Morales, hükümet sarayında ülkesindeki diplomatlara hitaben yaptığı konuşmada, ülkesinin İsrail ile ilişkilerini kesme kararını bildirdi.

İsrail'in saldırılarının, dünya barışını ciddi biçimde tehdit ettiğini belirten Morales, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve kabinesinin kovuşturmaya uğraması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyinin krize tepkisini yetersiz bulan Morales, konsey için "Güvensizlik Konseyi" ifadesini kullandı ve BM Genel Kurulunun Gazze saldırılarını kınaması gerektiğini kaydetti.

Morales, Gazze saldırılarını durdurmaması nedeniyle de İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in elinden Nobel Barış Ödülünün alınması gerektiğini de söyledi.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title